Małopolska ON: Październik w Małopolskiej OT

11 listopada 2014 Kordek

Październik w Małopolskiej Obronie Terytorialnej upłynął pod znakiem przygotowań do I Warsztatów Ogniowych LPOT oraz rozpoczynającego się szkolenia unitarnego dla rekrutów do plutonu.

W dniu 11 października 2014 roku miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach realizowanego przez pluton szkolny szkolenia unitarnego systemem weekendowym (I etapu systemu LPOT). Zajęcia dzięki przychylności dla działalności naszego Stowarzyszenia Pana dr hab. Janusza Mierzwy, Dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, odbyły się w komfortowej i wyposażonej w najnowsze multimedia sali. Nie bez znaczenia był też dla rekrutów symboliczny wymiar wyboru Muzeum Armii Krajowej jako miejsca szkoleniowego, stanowiącego wprost nawiązanie do motta naszego szkolenia – odbudowy Armii Krajowej. Zajęcia rozpoczął wykład dotyczący stanu i potrzeb bezpieczeństwa Polski, sił Zbrojnych RP oraz istoty i cech Wojsk Obrony Terytorialnej. Następnie zapoznano rekrutów z celami akcji Odbudujmy AK!, działalnością Stowarzyszenia ObronaNardowa.pl – Ruch Na Rzecz Obrony Terytorialnej oraz projektem szkoleniowym Lekka Piechota Obrony Terytorialnej, w tym w szczególności systemem szkolenia LPOT. Przedstawiono również działalność Małopolskiej Obrony Terytorialnej, organizację szkolenia na poszczególnych etapach oraz warunki zaliczenia szkolenia unitarnego. Szczegółowo omówiono umundurowanie i wyposażenie, jego ceny, dostępność oraz wady i zalety. Kolejne wykłady dotyczyły łączności, bronioznastwa oraz zasad postępowania w przypadku ataku bronią ABC. Na tym zakończono wykłady teoretyczne – następne szkolenia w ramach szkolenia unitarnego na pasie taktycznym.

Dla 1 drużyny Małopolskiego Plutonu OT październik natomiast upłynął pod kątem przygotowań do I Warsztatów Ogniowych LPOT oraz zbliżającej się certyfikacji.
W tym miesiącu odbyliśmy w sumie 5 treningów ogniowych – 3 na sucho i 2 będące „odstrzeleniem” trenowanych na sucho zagadnień. W zależności od stopnia zaawansowania, członkowie drużyny trenowali reakcję indywidualną na kontakt (szybkie składania się w przypadku kontaktu z rożnych kierunków), przejścia pomiędzy postawami, szybkie składania się w leżeniu, wymianę magazynków. Oprócz tego powtórzone zostały zagadnienia objęte certyfikacją, w szczególności usuwanie zacięć, OPBMR, terenoznawstwo i łączność. Przeprowadzono również wewnętrzną próbę przed certyfikacją, na której przerobiono 90% zagadnień z certyfikacji.
Głównym wydarzeniem miesiąca była I Warsztaty Ogniowe LPOT, która odbyła się w dniu 18.10.2014. W ramach warsztatów zrealizowano trzy sytuacje taktyczne. Pierwsza to tzw. strefa czyli szybkie składanie się w razie kontaktu z różnych kierunków. Następnie odbyły się strzelanie co celu będącego w ruchu. Warsztaty zamknęła reakcja indywidualna na kontakt. Więcej na temat planu warsztatów tutaj .