Zawody Strzeleckie Organizacji Proobronnych i Obrony Terytorialnej

17 maja 2016 Kordian Dziedzic

W dniu 15 maja 2016 roku odbyły się Zawody Strzeleckie Organizacji Proobronnych i Obrony Terytorialnej ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych Oddziału AK „Świerk II” kpt. Alojzego Bruskiego ps. „Grab” na strzelnicy Jednostki Ratownictwa Specjalnego im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej z Kowalewka.

Organizatorami Zawodów byli: Jednostka Ratownictwa Specjalnego im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej z Kowalewka, Koło Strzeleckie Sportów Proobronnych i Obrony Terytorialnej Ligi Obrony Kraju „Pogranicznik” z Bydgoszczy, Związek Strzelecki – Oddział Bydgoszcz oraz Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni „Błyskawica” z Warszawy.

Celem Zawodów było kultywowanie pamięci Żołnierzy Wyklętych z Oddziału Armii Krajowej „Świerk II”, dowodzonego przez kpt. Alojzego Bruskiego ps. „Grab”, utworzonego w dniach 29/30 kwietnia 1945 roku na terenie Puszczy Bydgoskiej, integracja środowisk organizacji proobronnych i obrony terytorialnej oraz doskonalenie umiejętności strzeleckich członków ww. organizacji.

Gośćmi honorowymi zawodów byli Pan płk Marek Ługiewicz, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz Pan ppłk Adam Ciesielski, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy.

Pomoc i wsparcie w organizacji Zawodów udzieliła firma MARWIT, Gospodarstwo Rolne ANROL, Gospodarstwo Rolne i Sadownicze WOJCIECH KLIMKIEWICZ oraz Sklep Myśliwski „ŁOŚ”.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Koło Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju – Nakło N/Notecią, II miejsce zajęła drużyna Koło Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju – Żnin, III miejsce zajęło Stowarzyszenie Żandarmerii Polowej „Żandarm” z Bydgoszczy, IV miejsce zajęło Koło Strzeleckie, Sportów Proobronnych i Obrony Terytorialnej Ligi Obrony Kraju „Pogranicznik” z Bydgoszczy, V miejsce zajęła Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek, VI miejsce zajął Związek Strzelecki „Strzelec” OSW Jednostka Strzelecka 4027 Inowrocław.

W klasyfikacji indywidualnej karabinek AK Kałasznikow zwyciężył Kazimierz Zabłocki z KŻR LOK Żnin, II miejsce zajął Bogusław Piotrowski z KŻR LOK Żnin, III miejsce zajął Radosław Kornacki z JS 4027 Inowrocław, IV miejsce zajął Karol Jucha z KŻR LOK Nakło N/Not., V miejsce zajął Jacek Gralak z GWARD ZS Oddział Bydgoszcz, VI miejsce zajął Piotr Rakowski z BKRS Żandarm.

W klasyfikacji indywidualnej pistolet wojskowy centralnego zapłonu zwyciężył Stanisław Kant z KŻR LOK Nakło N/Not., II miejsce zajął Marek Nastusiak z BKRS Żandarm, III miejsce zajął Leszek Magdziarz z KŻR LOK Nakło N/Not., IV miejsce zajął Tadeusz Klawiński z KŻR LOK Żnin, V miejsce zajął Piotr Rakowski z BKRS Żandarm, VI miejsce zajął Adam Bieroński KŻR LOK Żnin.

W zawodach uczestniczyły następujące organizacje:
1) Związek Strzelecki – Oddział w Bydgoszczy,
2) Związek Strzelecki „Strzelec” OSW Jednostka Strzelecka 4033 z Bydgoszczy,
3) Koło Strzeleckie, Sportów Proobronnych i Obrony Terytorialnej Ligi Obrony Kraju „Pogranicznik” z Bydgoszczy,
4) Stowarzyszenie Żandarmerii Polowej „Żandarm” z Bydgoszczy,
5) Związek Strzelecki „Strzelec” OSW Jednostka Strzelecka 4027 Inowrocław,
6) Jednostka Ratownictwa Specjalnego z Kowalewka,
7) Związek Strzelecki – Oddział w Nakle n/Notecią,
8) Koło Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju – Nakło n/Notecią,
9) Związek Strzelecki „Strzelec” OSW Jednostka Strzelecka 4048 Toruń,
10) Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek,
11) Koło Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju – Żnin.
12) Jednostka Strzelecka 4052 z Tucholi.
13) Koło Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju – Kcynia.

Dziękujmy wszystkim zawodnikom za udział w imprezie, całej obsłudze zawodów, sponsorom oraz Panu Krzysztofowi Napieralskiemu Komendantowi Jednostki Ratownictwa Specjalnego im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej z Kowalewka za udostępnienie strzelnicy.