2 pluton walczy w mieście 22.04.2017

22 kwietnia 2. pluton mazowieckiej Obrony Narodowej przeprowadził szkolenie z podstaw działania plutonu lekkiej piechoty w terenie zurbanizowanym. Celem szkolenia było przygotowanie plutonu do wykonania natarcia na obiekt post-fabryczny. W trakcie szkolenia poruszono następującą tematykę:
– teorię walki w terenie zurbanizowanym;
– podstawy zachowania sie i przemieszczania;
– reakcje na kontakt
– zdobywanie i czyszczenie pomieszczeń oraz zespołu pomieszczeń/CQB
– poruszanie się po klatkach schodowych
Każdy blok tematyczny został tak podzielony i zaplanowany aby wszystkie omawiane zagadnienia zostały przećwiczone w praktyce. W ramach szkolenia położono szczególny nacisk na wyrobienie prawidłowych nawyków podczas operowania w terenie zurbanizowanym oraz podczas walki na krótkim dystansie.
W dalszej części szkolenia pododdział otrzymał zadanie wejścia na teren zurbanizowany z terenu zielonego, przemieszczenie się i izolację taktyczną obiektu. Następnie grupa szturmowa otrzymała rozkaz wyczyszczenia piwnic oraz zdobycia zespołu pomieszczeń znajdującego się na pierwszym piętrze.
Ćwiczenie końcowe odbywało się w godzinach nocnych i przy użyciu oświetlenia taktycznego, pirotechniki hukowo-błyskowej oraz dymnej. Czyszczenie piwnic, bronionych przez dwóch byłych operatorów Formozy, wykonywała grupa szturmowa wydzielona z 1. i 4. drużyny podczas gdy 10. drużyna wykonywała izolację obiektu. Dojście do zespół pomieszczeń na pierwszym piętrze wymagał pokonania barykady na schodach przez grupę torującą.
Podczas ćwiczenia końcowego można było naocznie przekonać się jak wymagającym i wyczerpującym obszarem działań bojowych jest teren zurbanizowany.