Przemyślenia dotyczące budowy "Obrony Terytorialnej"

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Jeśli chcesz załączyć plik, uzupełnij poniższe pola.

Rozwiń widok Przegląd tematu: Przemyślenia dotyczące budowy "Obrony Terytorialnej"

autor: porze » 02-01-2016 12:38

Gdyby po Smoleńsku nasze państwo i Zachód zareagowały odpowiednio, być może nie doszłoby do zaognienia sytuacji na Ukrainie"
To jest akurat prawda. Rosja dostała monopol na prowadzenie narracji, a Polska sie obudziła dopiero wtedy, gdy przeczytała w raporcie komisji gen. Anodiny o pijanym dowódcy, który na życzenie prezydenta zmuszał pilota do samobójczego lądowania i o pilotach, którzy nie potrafili prawidłowo odczytać wysokościomierzy.
Nawet Polaków podniecających się tą wersją nie brakuje, ale co gorsza ta wersja poszła w świat na zasadzie prawa pierwszeństwa i nikt jej już nie zdementuje. (nawet film dokumentalny prod USA z serii o katastrofach lotniczych przytacza dokładnie te wersję). W tej sytuacji narracja o konflikcie ukraińskim też wydawała się łatwa do wciśnięcia światu - ale o dziwo działa tylko na Rosjan, reszta świata nie chce słuchać o spontanicznych powstańcach, których na pomoc spontanicznie jadą z Rosji ochotnicy, wyzwoliciele. Gdyby z góry było wiadomo, ze taka wersja nie przejdzie, a Ukraińcy tylko umocnią się w dążeniach prozachodnich być może tysiące ludzi ostałoby się wśród żywych.

Niestety pozostałe kwestie to groch z kapustą pod tezę, że "trzeba zmienić rząd". A nostalgia za poborem w stylu PRLu poraża.

autor: madd » 31-12-2015 16:27

http://www.nto.pl/magazyn/reportaz/art/ ... ,id,t.html

No dobra Szanowny pan Antek powołał nowego "Pełnomocnika MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju". Brawo !!! PANCERNA BRZOZA powraca.
Pan rzecznik 23 sierpnia 2014r powiedział dla nto.pl ;

" Jestem dziś przekonany, że to był zamach. Trzeba było zabić przedstawicieli elity, którzy mogli poprowadzić nasz kraj w inną stronę. Eliminując te osoby, oddziaływano na sytuację polityczną Polski. Dalsze wydarzenia Rosjanie rozegrali w sposób mistrzowski. Udało im się nasze społeczeństwo, polityków, dziennikarzy urobić, wprowadzić w błąd. Społeczeństwo uwierzyło, że to był wypadek. To był majstersztyk wojny informacyjnej. Sam przez rok czy dwa wierzyłem, że katastrofę spowodowała brzoza. Oddanie śledztwa Rosjanom to była dla Polski katastrofa. Wystarczy porównać, jak teraz działa rząd holenderski - bez kompleksów, a jak działał rząd polski. Gdyby po Smoleńsku nasze państwo i Zachód zareagowały odpowiednio, być może nie doszłoby do zaognienia sytuacji na Ukrainie". /cały art. w linku powyżej/
Czyli wersja z magnesem już nieaktualna? Już następna ekipa powinna przygotować się do naprawy tego co ten "Pełnomocnik Antoniego" w temacie OT zepsuje. Tylko ile to będzie kosztowało? Jest tylko jeszcze jedyna mała nadzieja, że to nie ten sam człowiek.

autor: porze » 25-12-2015 14:21

Popełniasz błąd logiczny, który polega na zawężeniu prawa do prawa krajowego, podczas gdy prawo humanitarne (dawniej nazywane wojennym) ma wymiar międzynarodowy.
W czasie pokoju państwo może sobie nie radzić z legislacją w tym zakresie i nie jest to najważniejsze, bowiem czas wojny upoważnia rząd do podejmowania decyzji arbitralnych, w najwiekszym skrócie chodzi o jednoosobowe dekrety zamiast wymagających konsensusu, przegłosowanych ustaw.

Suma sumarum liczą się fakty a nie słowa. Pewnego rodzaju nieporozumienie wynika też z tageo, że oddolne akcje nie są Obroną Terytorialna, tylko potencjalnie mogą nią się stać, jesli sprawnośc organizacyjna państwa to zjawisko umunduruje i obejmie jednolitym dowództwem. Jesli tak sie nie stanie będziemy mieli do czynienia z Powszechną Samoobroną ludności. Co prawda wszysko wskazuje na to, że Putin idzie w ślady Hitlera i nazywa PS bandytami i terrorystami (np. w Syrii), ale jak na razie jego retoryke reszta świata ma głęboko.

Slogan OT jest jednak słuszny, bowiem brak jednolitego dowództwa i reprezantacji politycznej to ogromna słabość. Dlatego wszelkie wątki "wojny polsko-polskiej" to tylko przejaw ambicji politycznych, wyściugu pt. kto będzie Ojcem Sukcesu. A OT nie działa na zasadzie Ojca Sukcesu tylko Matki - potrzeby wynalazków. Matką OT niestety jest wojna. Nietrafiony jest też zarzut, że organizacje zastępują wojsko w jego zadaniach, bo na tym polega sektor pozarządowy (sektory są trzy - rząd/samorząd, przedsiębiorczość prywatna, organizacje społeczne) że zleca mu sie zadania, które zazwyczaj wykonuje sprawniej, skuteczniej i taniej niż molochy państwowe, i bez zachłanności na kasę, co jest cechą przedsiębiorczości. Edukacja i szkolenie to obszar pozarządowy nr 1. Organizacja nie może sobie pozwolić na zmarnowanie kasy na nieefektywne szkolenia, a urzędnik wydaje kase, bo ma ją wydać, zaś prywatne szkolenia są dla bogatych.

autor: madd » 25-12-2015 08:49

http://fakty.interia.pl/polska/news-co- ... Id,1944230

No cóż, niewiele dzieje się w temacie budowy OT. A miało być tak różowo, niestety nie jest. Wielokrotnie pisałem na tym forum, że do momentu jak Szeremietiew nie weźmie się za temat to d... blada. Generalnie potwierdza się fakt, że oddolne inicjatywy mogą być jedynie "wspomagaczem" przy realizacji ZAPISÓW PRAWNYCH w postaci ustaw i rozporządzeń parlamentu. A te zapewne określą strukturę i zasady działania OT. Na tą chwilę temat powstania OT to sprawa wybitnie POLITYCZNA. Oczywiście, szkolenia prowadzone przez organizację proobronne to rzecz potrzebna i godna pochwały ale z punktu widzenia obronności kraju mająca niewielkie znaczenie, bo ograniczony zakres działania. Organizacje te także muszą zastanowić się jaka będzie ich rola po utworzeniu struktur OT, bo państwo z pewnością w 100% przejmie kontrole nad tą strukturą chcąc zapewnić sobie jako taką jednolitość organizacji.

autor: kleszcz » 13-12-2015 20:12

Kolego Madd
Z całym szacunkiem może trochę mniej tej polityki , wielu z nas szlak trafia że nowe władze opieszale zabierają się do działania w zakresie odbudowy zdolności obronnych naszego kraju .
Budowa obrony terytorialnej to kawał roboty do wykonania i musimy to zrobić my (Polacy) nikt nas nie wyręczy i nie czekajmy na ministrów bo możemy się nie doczekać.

autor: madd » 12-12-2015 22:44

Świetnie no to Ci to to mieli budować Obronę Terytorialną zabrali się za szukanie wroga wewnątrz Państwa - ten czarny lud to dziś Trybunał Konstytucyjny. Zamiast budować OT, co obiecali, to co robią? Zawracają gitarę Wojsku sterczeniem na baczność pod Pałacem Prezydenckim. A prezydent też nie ma czasu na OT, bo właśnie odbiera telefon od Prezesa z instrukcjami i pali chanukowe świece. No tak, jeszcze jeden robotnik w sprawę zaangażowany ... Antoni - ten to już całkiem odleciał orbitując gdzieś myślami wokół Venus ze swoim doradcą (ekspertem od nie wiadomo czego). Chyba trzeba będzie poczekać z OT na następny rząd. No właśnie rząd ...mamy już jakiegoś Premiera, bo od miesiąca cisza. Hmmm... dalej Premierem jest Krzaklewski z II siedzenia, czy ktoś inny ma to krzesło?

autor: bełt » 01-12-2015 16:21

autor: pl » 28-11-2015 11:31

Na tematy wojskowe niech wypowiadają się osoby związane z wojskiem :)

My chyba mielibyśmy ich wspierać i de facto mógłby nami dowodzić szeregowy jako ochotnikami. tak czy nie ?


Edytowany przez pl o 28-11-2015 - 11:34.

autor: madd » 27-11-2015 16:58

Jeżeli chodzi o te wieści "nie tylko o OT" to myślę, że likwidacja 12letniego limitu w korpusie szeregowych to wielki błąd. Mamy 100tyś armię, brak zasadniczej służby wojskowej, a więc brak w miarę świeżej rezerwy. Ci żołnierze, którzy kończą 12letnią służbę to naturalna rezerwa dla WP. Skoro żołnierze po 12latach będą mieli możliwość dalszej służby to nowe kontrakty powinny być max 1-2 letnie tzn pierwszeństwo powinni mieć nowi kandydaci.
W przypadku informacji o OT, to właściwie brak nowych konkretnych informacji. Swoją drogą ciekawe czy na tej konferencji było mało informacji czy dziennikarz pominął temat.
Czekamy na pełnomocnika ds. tworzenia OT Panie Antku, a nie info o mgle smoleńskiej.

autor: bełt » 27-11-2015 14:43

Nowe wieści na temat OT i nie tylko:
www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/ ... ch-resortu

Na górę