SKON o obronie terytorialnej

bełt
Kontakt:

Post autor: bełt » 10-03-2016 22:51

„Celem [WOT] powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych - tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiły skuteczną realizację programu odbudowy siły militarnej Polski”
...głównym atutem nowej jednostki w realiach bojowych ma być... wiara chrześcijańska służących w niej ludzi...
???

Edytowany przez bełt o 10-03-2016 - 21:52.

yuri
Kontakt:

Post autor: yuri » 10-03-2016 23:01

Tutaj cała transmisja:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transm ... 68004F18AE#
bełt pisze:„Celem [WOT] powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych - tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiły skuteczną realizację programu odbudowy siły militarnej Polski”
...głównym atutem nowej jednostki w realiach bojowych ma być... wiara chrześcijańska służących w niej ludzi...
???
Wyjęte całkowicie z kontekstu. Polecam obejrzeć cały materiał, by wyrobić sobie własną opinię.

Edytowany przez yuri o 11-03-2016 - 00:16. [addsig]

keyo
Kontakt:

Post autor: keyo » 12-03-2016 10:39

Oczywiście wszyscy znamy historię (mniej lub bardziej) więc wiemy, że w LWP też byli patrioci którzy chcieli dobrze ale niestety kontekst polityczny zdominował ich działania i wyszło jak wyszło. Czy obecnie jesteśmy w stanie rozpoznać gdzie jest granica pomiędzy patriotyzmem a polityką ?

yuri
Kontakt:

Post autor: yuri » 16-03-2016 23:21

Dziś koncepcja została zaprezentowana w Senacie:

http://www.polska-zbrojna.pl/home/artic ... ytorialnej

nie znalazłem zapisu pełnego z tegoż wydarzenia, gdyby ktoś trafił - byłbym zobowiązany za link.

p.s. polecam szczególnie screen z laptopa Waszej uwadze.

bełt
Kontakt:

Post autor: bełt » 18-03-2016 20:00

Tak – wyrwane z kontekstu, bo też ponad dwugodzinna debata w komisji sejmowej takiego kontekstu nie dawała. Cytowany przeze mnie fragment był bezpośrednio odczytany z 2-3 stronicowego opracowania przygotowanego na bazie niejawnego jeszcze projektu. Jest to, więc jedno z niewielu konkretnych informacji – tak jak mapa na ekranie laptopa…

W komisji senackiej, jak podaje „twój” link, sytuacja jest niemal identyczna.

Cieszy mnie bardzo zaangażowanie strony rządowej w tworzenie OT, lecz są pewne „ale”,
słysząc takie coś:

„Trzecim celem powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski”,

w bezpośrednim kontekście tego:

„Drugim zadaniem WOT ma być uzyskanie zdolności operacyjnych do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych i antydezinformacyjnych. To w tym zakresie OT ma uzupełniać działania innych służb”.

to zadaję sobie pytanie: CZY NA PEWNO TO JEST TO, CZEGO CHCIAŁEM, w szerszym kontekście :-)

Edytowany przez bełt o 18-03-2016 - 19:03.

porze
Kontakt:

Post autor: porze » 18-03-2016 20:32

Pora dorosnąc i zrozumnie co znaczy myślenie resortowe. Jeśli sie decydujesz na wjeście do jakiejś struktury to realizujesz jej politykę. Teza, że OT to luźne towarzystwo posiadaczy broni, którzy sobie bedą wybiera zadania - pochodzi od ludzi, którzy z mundurem, czy choby urzędem nie mieli nigdy nic wspólnego.

yuri
Kontakt:

Post autor: yuri » 19-03-2016 01:30

Ja po obejrzeniu materiału z linka odniosłem wrażenie - być może mylne, nie upieram się przy swojej racji "Rejtanem", ale wydaje mi się poprawną - iż temat "Bożych Bojowników" był zaledwie wspomniany jako rys/tło historyczne do którego będzie się odnosiła koncepcja ideowa OT MONowskiej, a którą to opozycja natychmiast rozdmuchiwać zaczęła do kolosalnych rozmiarów, jak by OT miała zamiast karabinów wodą święconą walczyć.

I tak jak kol. porze napisał - jeżeli decydujesz się skorzystać z czyjejś gościny - w tym wypadku, było nie było MONowskiej - i uczestniczyć w czyjejś imprezie to z poszanowaniem zasad przez gospodarza ustanowionych. Nigdy raczej nie zaistnieje sytuacja, gdy wszystkie z nich będą Ci pasowały... ot jeden uzna, że zamiast linii AK, powinniśmy nosić M-ki, inny uzna, że zamiast "wuzet" "erbsy" bundeswehrowskie byłyby lepsze, jeszcze inny, że powinniśmy jednak czołgami jeździć, a jeszcze kolejny, że zamiast odwoływać się do żołnierzy Drugiej Konspiracji to powinniśmy do Lisowczyków itd., itd. Niestety - wszystkim nie da się dogodzić.

Edytowany przez yuri o 19-03-2016 - 01:31. [addsig]

bełt
Kontakt:

Post autor: bełt » 20-03-2016 03:45

jeżeli decydujesz się skorzystać z czyjejś gościny - w tym wypadku, było nie było MONowskiej - i uczestniczyć w czyjejś imprezie to z poszanowaniem zasad przez gospodarza ustanowionych
Zdaje się, że to my tą imprezę organizowaliśmy, a może się mylę...?

Prawdę powiedziawszy podoba mi się projekt, aczkolwiek to religijne zadęcie mnie odstrasza i przywodzi na myśl islamskie prawodawstwo... Mam też obawy, że narzucone tępo może spowodować ograniczenie modernizacji technicznej armii, no i szkoda, że nie pod nazwą "AK".
Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach i dopiero się okaże co z tego wyjdzie.

bełt
Kontakt:

Post autor: bełt » 20-03-2016 03:49

Pora dorosnąc i zrozumnie co znaczy myślenie resortowe. Jeśli sie decydujesz na wjeście do jakiejś struktury to realizujesz jej politykę
Skoro o polityce - OT ma być narzędziem militarnym, a nie politycznym.

ODPOWIEDZ