NSR do poprawki

lordvader
Posty: 728
Rejestracja: 14-07-2010 18:43
Kontakt:

NSR do poprawki

Post autor: lordvader » 02-06-2012 15:07

Jak donosi Onet Minister Siemioniak chce zmienić koncepcję NSR-u:
wiadomosci.onet.pl pisze:System funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych wymaga modyfikacji i resort obrony pracuje nad zmianami - zapowiedział w piątek minister Tomasz Siemoniak. Wzmocniony ma być m.in. system motywacyjny dla byłych żołnierzy, aby zachęcić ich do służby w NSR.

- Bardzo doceniamy, że tysiące ludzi chcą wstępować do NSR, ale mamy sytuację taką, w której większość kandydatów do NSR wstępuje z myślą o dalszej karierze żołnierza zawodowego. Założenie NSR było nieco inne, chodziło o to, by trafić do tych, którzy już w wojsku byli, dlatego przewiduję pewne korekty - powiedział Siemoniak, który obserwował w piątek uroczystą przysięgę 322 elewów NSR w Toruniu.
cyt za:
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/narodowe-sily-rezerwowe-do-poprawki,1,5149328,wiadomosc.htmlEdytowany przez lordvader o 02-06-2012 - 15:14. [addsig]


victor
Posty: 204
Rejestracja: 30-04-2011 12:40
Kontakt:

Post autor: victor » 25-09-2012 08:12

http://www.rp.pl/artykul/10,936326-Jak- ... zerwy.html

http://www.rp.pl/artykul/68342,936330-A ... ierzy.html

Czyli dalsze próby liftingu poloneza, z nadzieją że wyjdzie z niego co najmniej volkswagen ;)

piotras
Posty: 98
Rejestracja: 22-10-2010 07:09
Kontakt:

Post autor: piotras » 25-09-2012 08:29

Czyli dalsze próby liftingu poloneza, z nadzieją że wyjdzie z niego co najmniej volkswagen ;)
Wyjdzie raczej Polonez Caro :)

lordvader
Posty: 728
Rejestracja: 14-07-2010 18:43
Kontakt:

Post autor: lordvader » 03-11-2012 15:12

Na stronie MON opublikowano założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych, przedłożone przez Ministra Obrony Narodowej:
http://www.wp.mil.pl/pl/artykul/13606

Szczególnie zastanawiające są dla mnie dwa punkty:
- szkolenia żołnierzy rezerwy w ramach NSR

Aby zwiększyć poziom wyszkolenia żołnierzy rezerwy zaproponowano ok.: ochotnicze odbywanie jednodniowych ćwiczeń wojskowych przez żołnierzy NSR; odbywanie ćwiczeń wojskowych w uczelniach i szkołach wojskowych oraz ośrodkach szkolenia; ustawowe zapewnienie możliwości pełnienia okresowej służby wojskowej przez żołnierzy rezerwy nie posiadających nadanych przydziałów kryzysowych.
Nie za bardzo rozumiem idee ochotniczych jednodniowych ćwiczeń wojskowych oraz pełnienia okresowej służby wojskowej przez żołnierzy rezerwy nie posiadających nadanych przydziałów kryzysowych - czy ktoś mógłby wyjaśnić
co autor ma na myśli?

I następny punkt:
relacji z pracodawcami, organizacjami społecznymi o charakterze proobronnym i innymi podmiotami zainteresowanymi współpracą na rzecz kształtowania i wykorzystania NSR

Na podstawie nowych przepisów, wojskowy komendant uzupełnień będzie zobowiązany do informowania pracodawcy o powołaniu jego pracownika do czynnej służby wojskowej. Z kolei pracodawca mógłby wnioskować o zmianę terminu powołania pracownika na rotacyjne ćwiczenia wojskowe, jeśli jest on niezbędny w tym czasie w przedsiębiorstwie. Zaproponowano ułatwienie procedury wnioskowania przez pracodawcę o wypłatę rekompensaty kosztów poniesionych na zastępstwo za pracownika pełniącego czynną służbę wojskową (pracodawca będzie miał na to 90 dni, a nie jak obecnie 30, co ułatwi mu zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji do wniosku).

Nawet zdania nie znalazłem na temat organizacji społecznych o charakterze proobronnym -czy ktoś odpowie co tak naprawdę się zmieni z punktu widzenia organizacji proobronnych???

porze
Posty: 396
Rejestracja: 29-12-2011 23:02
Kontakt:

Post autor: porze » 03-11-2012 15:51

Zważywszy, że aktualne limity służby okresowej to wielkości rzędu -dzieści, to taka zmiana nie jest wstrząsająca i zapewne dotyczy wąskich specjalności np. lekarzy wysyłanych na misje, którzy poza okresem konkretnej dobrzepłatnej służby za granicami RP mogą nie chcieć ryzykować wysłania do rzucania workami w czasie powodzi na polskiej prowincji, bo komuś pola buraków woda podmywa. Po raz kolejny powtarzam, że obraz propagandowy nsr-u mocno odstaje od faktycznych potrzeb wojska a znaczna część ofert wiąże się z posiadaniem tzw. certyfikatu bezpieczeństwa. Jednodniowe ćwiczenia to nie musi być zgrywanie piechoty do szczebla kompanii - może to być np. obsługa indywidualna wysokowyspecjalizowanego sprzętu, nie koniecznie stricte bojowego.

Co do organizacji społecznych to najwyraźniej dano wolną rękę dowódcom jednostek i zdano się na pomysłowość oddolną.

lordvader
Posty: 728
Rejestracja: 14-07-2010 18:43
Kontakt:

Post autor: lordvader » 06-11-2012 22:44

W temacie zmian w NSR-e pojawił się artykuł w Rzepie, gdzie znalazłem kilka odpowiedzi na pytania które zadawałem wcześniej:
Resort obrony próbuje uatrakcyjnić służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych
MON ma trudności z przyciągnięciem chętnych do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Liczą one zaledwie 10 tys. osób, choć do końca 2011 roku armia miała podpisać kontrakty z 20 tys [...]
Projekt upraszcza przyjmowanie do NSR żołnierzy zwalnianych z czynnej służby wojskowej. Mogliby podpisać kontrakt jeszcze w swojej jednostce wojskowej. Mogliby też więcej zarobić. Projekt przewiduje wprowadzenie wynagrodzenia dla żołnierzy za tzw. gotowość do służby. Szeregowiec miesięcznie otrzymywałby np. 175 zł, sierżant – 206 zł, podporucznik – 275 zł.

Od tych pieniędzy żołnierze (a raczej już rezerwiści) nie płaciliby podatku. Mogliby też otrzymać dodatek motywacyjny – minimum 30 zł miesięcznie.

Ułatwienia dotyczą też kobiet ochotniczek – w NSR będą mogły służyć rownież matki opiekujące się dziećmi. W czasie urlopu macierzyńskiego (a także ciąży) następowałoby zawieszenie przydziału kryzysowego.

Elew mógłby odbywać ćwiczenia nie tylko w jednostkach, ale także na uczelniach i w szkołach wojskowych. Mógłby służyć poza granicami kraju, np. w polskich przedstawicielstwach wojskowych lub strukturach organizacji międzynarodowych jako choćby obserwator.

Mógłby też zdobywać kwalifikacje przydatne w czasie służby w cywilu, na przykład zaliczyć kurs prawa jazdy czy szkolenie komputerowe, a po co najmniej trzech latach służby liczyć na zwrot kosztów ich nabycia. MON obiecuje także m.in. dofinansowanie studiów.[...]

Minister Siemoniak próbuje coś poprawiać. Remontuje stary dom, wymieniając okna, ale jego fundamenty nadal zostają złe – uważa z kolei dr Grzegorz Kwaśniak, ppłk rezerwy, były oficer Sztabu Generalnego, wykładowca Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Jego zdaniem NSR powinny być gruntownie przebudowane na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej. – Rezerwiści powinni tworzyć jednostki obrony terytorialnej kraju, a – nie jak teraz – stanowić uzupełnienie braków ?w jednostkach wojskowych – uważa dr Kwaśniak
.
Chyba dr Kwaśniak czarno na białym przedstawił podsumowanie całego projektu, co też wyraźnie podkreśliłem....

cyt. za:
http://www.rp.pl/artykul/68342,949085-Plan-ratunkowy-dla-NSR.html

porze
Posty: 396
Rejestracja: 29-12-2011 23:02
Kontakt:

Post autor: porze » 08-11-2012 23:52

http://www.osw.waw.pl/sites/default/files/PW_28_PL_Bundeswehr_end_0.pdf

Niemiecka armia nie che już byc "reklamowana" jako siły humanitarno-porządkowe, tylko uczciwie mówi o bojowych misjach zagranicznych wspierających interesy gospodarczo-polityczne RFN.
W związku w czym się zmniejsza i profesjonalizuje - rezygnując z poboru i tworząc korpus rezerwowy.

st.szer.
Posty: 10
Rejestracja: 03-02-2012 11:59
Kontakt:

Post autor: st.szer. » 09-11-2012 18:37

Po wnikliwej analizie proponowanych obecnie zmian w NSR jak i własnych[na szczęście nie zakończonych kontraktem]doświadczeń mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić,że NSR nie nadaje się do poprawki tylko do likwidacji,najlepiej natychmiastowej. Wyraźnie widać,że w MON-ie nikomu nie zależy na poważnym podejściu do sprawy a "propozycje zmian" to czysta kpina z inteligencji przeciętnego obywatela.

porze
Posty: 396
Rejestracja: 29-12-2011 23:02
Kontakt:

Post autor: porze » 09-11-2012 18:57

A jakieś szczegóły tej wnikliwej analizy?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości