Wybór umundurowania

lojer
Posty: 22
Rejestracja: 18-11-2015 09:32
Kontakt:

Wybór umundurowania

Post autor: lojer » 18-11-2015 23:13

W zestawieniu umundurowania i oporządzenia wymaganego w tym projekcie wskazano, że powinniśmy docelowo posiadać umundurowanie w kamuflażu pantera. Zatem jeśli dobrze rozumiem chodzi o umundurowanie Wojska Polskiego wz. 93. I tu pojawia się pytanie, czy stowarzyszenie nasze posiada zgodę MON na noszenie elementów takiego umundurowania ?

Niezorientowanym w szczegółach przypominam, że:

1) na podstawie § 2 ust. 2 pkt 11) rozporządzenia MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 19 października 2005 r.
w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części, wprowadzono zakaz noszenia - przez osoby nieuprawnione - munduru polowego wzór 93 (z nadrukiem pantera). Zakaz, ten nie dotyczy używania munduru lub jego części, pozbawionych oznak wojskowych, przez młodzież, instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach lub organizacjach społecznych, które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, a ich statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa, oraz młodzież szkolną i akademicką realizującą przedsięwzięcia w ramach przysposobienia obronnego, obozów specjalistycznych i podczas uroczystości o charakterze patriotycznym.
2) noszenie w/w munduru bez zgody wynikającej z porozumienia z MONem stanowi wykroczenie z art. 61 k.w. i podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Reasumując czy stowarzyszenie zawarło odpowiednie porozumienie z MON-em uprawniające do noszenia mundurów wz. 93?[addsig]

jasko
Posty: 1
Rejestracja: 19-04-2014 19:44
Kontakt:

Post autor: jasko » 18-11-2015 23:53

na twoim miejscu zgłoś podejrzenie o popełnieniu przestępstwa o nie dopełnienie formalności związanych z użytkowaniem umundurowania bez umowy z MON . W przypadku dużej ilości czasu zacznij łapać ludzi na ulicy którzy używają mundurów wz 2010

victor
Posty: 204
Rejestracja: 30-04-2011 12:40
Kontakt:

Post autor: victor » 19-11-2015 09:54

A jeszcze lepiej dokładniej doczytać obowiązujące przepisy. ;)

lojer
Posty: 22
Rejestracja: 18-11-2015 09:32
Kontakt:

Post autor: lojer » 19-11-2015 10:07

Ok. To czego nie doczytałem?

recon
Posty: 246
Rejestracja: 10-11-2010 21:41
Kontakt:

Post autor: recon » 19-11-2015 10:20

Odpowiedź jasko wydaje mi się mało precyzyjna, a już na pewno deprecjonująca, to o co chodziło lojerowi. Wybaczcie, że się wcinam, ale niestety sprawa jest u nas mocno dyskusyjna, a nawet kontrowersyjna.
Większość uczestników projektu LPOT użytkuje umundurowanie z nadrukiem "pantera" w różnych wzorach do 2010 włącznie. Do chwili obecnej nie znowelizowano przepisów dotyczących możliwości noszenia umundurowania przez osoby nie będące żołnierzami tak więc dokument normatywny przytoczony w dyskusji obowiązuje, a skoro brak w nim munduru wz.2010 to znaczy, że nie jest on dopuszczony do użytkowania poza wojskiem. Co zaś tyczy się pozostałych mundurów, to przepis mówi jasno kto może je użytkować i na jakich zasadach. Pewnym wytłumaczeniem jest to, że wiele osób w naszej organizacji jest równocześnie członkami innych (np. Strzelec) posiadających podpisane stosowne porozumienie, z kolei żołnierze rezerwy mają możliwość uzyskania zezwolenia na użytkowanie umundurowania od komendanta WSzW właściwego dla miejsca zameldowania (sam takowe posiadam).
Nie zmienia to faktu, że dopóki nie posiadamy porozumienia nie mamy prawa użytkowania umundurowania z nadrukiem "pantera".


victor
Posty: 204
Rejestracja: 30-04-2011 12:40
Kontakt:

Post autor: victor » 19-11-2015 10:37

lojer pisze:Ok. To czego nie doczytałem?
Upraszczając, że nie każdemu psu Burek ;)

recon
Posty: 246
Rejestracja: 10-11-2010 21:41
Kontakt:

Post autor: recon » 19-11-2015 19:43

Zgadza się Marku uogólniłem. Chodzi oczywiście o umundurowanie użytkowane przez żołnierzy na podstawie ustawy, rozporządzenia oraz wzorów umundurowania określonych w przepisach ubiorczych SZ RP.

ferrus
Posty: 21
Rejestracja: 17-03-2015 23:38
Kontakt:

Post autor: ferrus » 19-11-2015 21:41

Precyzując

Według litery żadna rzecz kontraktowa nie może być używana przez cywila.
Organizację, które podpisały porozumienie z MONem mogą używać mundurów o wz.124/127 i wz.130 (o niektórych wzorach mogłem zapomnieć)... Z tego co pamiętam...

Strzelcy i inne organizację nie mogą używać wz.2010 a dokładnie wz.123.

Natomiast wystarczą kosmetyczne zmiany w kroju czy kamuflażu(pantery helikona są trochę inne od koszernych ciapek) i dana odzież już nie podchodzi pod wzór wojskowy.

Druga sprawa,że przepisy dotyczące umundurowania są chyba jedne z bardziej martwych.



Edytowany przez ferrus o 19-11-2015 - 21:47.

lojer
Posty: 22
Rejestracja: 18-11-2015 09:32
Kontakt:

Post autor: lojer » 19-11-2015 23:27

Dziękuję, za rzeczową odpowiedź. Interesuje mnie też czy ktoś zadał sobie trud opracowania wymogów w zakresie umundurowania i oporządzenia dla pododziałów OT ? To co znalazłem ma dość ogólną naturę tj. dla munduru określono tylko rodzaj kamuflażu, a dla reszty jeszcze mniej (np. dla kamizelek - pojemność tj. ile ma mieścić magazynków i granatów). Nowy jestem, i może nie do końca to rozumiem. Jeżeli umundurowanie ma mieć jakąś namiastkę ujednolicenia w myśl zasady ch... ale jednakowo, to czemu nie dotyczy to reszty oporządzenia ? Przecież po założeniu na mundur w kamuflażu "ala pantera" różnych typów kamizelek taktycznych, kamelbaków, pasów, kabur, nakolanników itp. itd., i tak cała ta jednolitość ginie. Skoro wybór padł na polski kamuflaż, to przypuszczam, że stoi za tym chęć jakiegoś upodobnienia pododziałów OT do oddziałów WP. Mam jednak wrażenie, że brak tej koncepcji konsekwencji. Czy wobec tego w praktyce jest jakieś duże ciśnienie na te mundury w kamuflażu ala pantera w Mazowieckim OT ?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości