Wybór umundurowania

arushi
Kontakt:

Post autor: arushi » 20-11-2015 04:34

Widze że temat co nowy nabór większej grupy temat bedzie powracał.
Przeczytałem już wiele elaboratów jaki ten kamuflaż jest zły. Bo gdy w nim przechodzimy przez wieś to kury nieść się przestają, a krowy mleko dawać. A tak poważnie.
Z punktu widzenia mojego wybór ten dobry jest. A dlaczego? Uzasadniam. Jest to najłatwiej dostępny wzór przez najbliższe wiele lat. Produkowany u Nas i mało popularny gdzie indziej na świecie. A jak nawet armia z niego zrezygnuje to magazyny latami opróżniane będa, więc najłatwiej utrzymać kolorystykę jednostki w dłuższym czasie. A sama kolorystyka wystarczy żeby poboczny obserwator uważał że jest jednakowo. A że zawsze są tacy co zaczną wnikać?

Pamiętam jak młodym padawanem będąc pojawiła się moda na ciuchy z Bundeswery, bo nie dość że zachodu to jako germańskie za wyjątkowo solidne uchodziły. Harcerze kupowali to masowo aż do dni gdy wybuchła wojna w Jugosławi i na dłuższy czas ciuchy te zniknęły z rynku, bo cały demobil szedł na front. Z nasza panterą tak raczej nie będzie.

Co do wyposażenia. Kupujemy plecaki, osprzęt na rynku cywilnym. Trudno mi będzie powiedzieć komuś nowemu żeby kupił dany konkretny model jak producent go przestanie produkować, bo wprowadził jakąś modyfikację i produkuje nowy model. Być moze praktyczniejszy.

Na starcie ciśnienia na pantere nie ma, zwłaszcza jak masz coś swojego, ale myślę, że do kolejnych dużych ćwiczeń podobnych do siedleckich, ujednolicenie nastąpi

Edytowany przez arushi o 20-11-2015 - 04:39.

victor
Kontakt:

Post autor: victor » 20-11-2015 09:08

Jeżeli chodzi o projekt LPOT obowiązuje maskowanie pantera.

ohosera
Kontakt:

Post autor: ohosera » 20-11-2015 10:29

Jakoś do końca nie łapię... To w końcu możemy nosić wz. 93 czy nie możemy? A jeśli możemy, to wojskowy czy przerobiony, np. przez Helikon? Pytam, bo mnie ŻW na parkingu zatrzymała, gdy wracałem z ćwiczeń i zrobiłem przerwę na kanapkę. Puścili, choć nie mogłem udowodnić, że jestem członkiem stowarzyszenia. I musiałem pokazać metkę bluzy (ciuch z Helikona). A czy stowarzyszenie ma jakieś legitymacje lub pomysł na identyfikację wobec czynników wyższych?

ferrus
Kontakt:

Post autor: ferrus » 20-11-2015 14:35

Pozwolę sobie zacytować recona
"Nie zmienia to faktu, że dopóki nie posiadamy porozumienia nie mamy prawa użytkowania umundurowania z nadrukiem "pantera"."

Legitymacja
http://obronanarodowa.pl/news/display/460/

Druga sprawa,że ta legitymacja w teorii by Ci i tak nie pomogła bo ON nie ma żadnej umowy podpisanej z MONem :P.

Tylko "przerobiony mundur" czyli tak zwana odzież taktyczną/militarną(jak zwał tak zwał) możemy używać. Czyli to wszystko co jest produkowane dla firm prywatnych na rynek cywilny. Helikon Texar Miwo Currahee Specops etc.

Edytowany przez ferrus o 20-11-2015 - 15:13.

pl
Kontakt:

Post autor: pl » 26-11-2015 18:55

A dlaczego trzeba trzymać się pantery ? Czy konieczne trzeba iść w stronę WP ?

kondotier
Kontakt:

Post autor: kondotier » 26-11-2015 19:20

A w jaką stronę trzeba iść ? pytanie bez komentarza bo musiałbym użyć niecenzuralnych słów.

lojer
Kontakt:

Post autor: lojer » 26-11-2015 21:33

Pozostaje nam tylko "pantera", zapewne z powodów podanych powyżej, które zasadniczo mnie przekonują, pomimo wad tego kamuflażu (uważam, że to za ciemny kamuflaż w wielu warunkach), tj.:
1) dostępność na rynku oraz cena
2) budowanie skojarzenia OT z Wojskiem Polskim, bo jak rozumiem docelowo OT ma być włączona w system obrony kraju
3) ujednolicenie wyglądu, co ma efekt bardziej profesjonalny/poważny dla otoczenia.

Ja postanowiłem niebawem zaopatrzyć się w demobilowe umundurowanie wz. 93. We współpracy z moim krawcem
poddam je pewnym raczej niewielkim modyfikacjom. Efekt będzie taki,że nie będzie to już w pełni zgodne z warunkami technicznymi munduru WP wzór. 93, a zatem nie będzie zgodnie z przepisami w ogóle mundurem a cywilnym ubraniem w kamuflażu pantera. Stosowanie samego kamuflażu nie jest zabronione.
Na tej samej zasadzie zamierzam wykonać sobie parkę dwustronną tj. pantera/biały. Białą tkaninę już mam. Jutro mam rozmawiać o tkaninie w panterę.

Edytowany przez lojer o 26-11-2015 - 22:03.

ferrus
Kontakt:

Post autor: ferrus » 26-11-2015 22:13

To nadal będzie mundur kontraktowy,tylko po prostu po modyfikacjach. Musiałbyś odpruć metki i de facto okłamać żandarma,że wcale to nie był mundur kontraktowy tylko jakiś inny cywilny :P.

Sprzedając BMW po tuningu nie sprzedajesz go pod nazwą -auto autorstwa "tu wpisujesz nazwę"- tylko BWM takie i takie po takich i takich modyfikacjach.

Demonizujecie sprawę z prawem dotyczącym noszenia kontraktowych mundurów.
Podam przykład Packa.
Gen.Pacek bywał na pokazach organizacji proobronnych ( a zdarzały się takie pokazy :P),które nie miały podpisanej umowy z MONem. Jako,że Gen.Pacek jest żandarmem powinien wlepić mandat na takim pokazie każdemu uczestnikowi ubranemu w kontraktowy mundur wz.93 czy o zgrozo wz.2010 :P. Nie robiąc tego łamał prawo...

Zamiast kombinować proponuje przeczytać regulamin umundurowania i mięć go w głowię za każdym razem ubierając mundur.

pl
Kontakt:

Post autor: pl » 26-11-2015 22:56

Demonizujemy na pewno, nawet się sami nakręcamy.

A odnośnie mundurów. Nie wiem dlaczego, ale kupując używany z zachodniego demobilu jest lepszy jakościowo od naszego nowego.
kondotier pisze:A w jaką stronę trzeba iść ? pytanie bez komentarza bo musiałbym użyć niecenzuralnych słów.
.............a jak chcesz ich użyć to ich użyj ;) jeśli takie pytania wzbudzają w Tobie agresję ..hmm to nie dobrze:)
Iść trzeba w stronę jakości.

Ale w sumie racja. Dostępność w tym momencie jest najważniejsza.

b0b
Kontakt:

Post autor: b0b » 27-11-2015 01:36

argument o ujednoliceniu bardziej mi się podoba. a na ostatnim kdn-nie przekonałem się sam, że jak jakiś wzór się dobrze opatrzy, to trudniej potem będzie do niego przypadkowo strzelić ;)

ODPOWIEDZ