Wybór umundurowania

kleszcz
Kontakt:

Post autor: kleszcz » 29-11-2015 18:54

Zastanawia mnie dlaczego wprowadzono do programu LPOT jako obowiązujący wz.93 .
Przecież to było oczywiste że większość umundurowania to będą wzory aktualnie używane w WP i niedozwolone dla cywili ( ale do kupienia na każdym bazarku i w necie) .

pl
Kontakt:

Post autor: pl » 29-11-2015 19:44

Czyli jest tak: nie można chodzić, wszyscy chodzą.

maro
Kontakt:

Post autor: maro » 03-12-2015 01:51

Stary już bardzo komentaż, ale nic nowego nie znalazłem:
[…]
4. Mundurem jest ubiór lub jego części służące oznaczeniu przynależności do kreślonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby. Tak więc mundury ustanawiane na podstawie ustawy zewnętrznie się różnią. Zgodnie z założeniem ustawodawcy mundur Wojska Polskiego jest symbolem tradycji wolnościowych i postaw patriotycznych Narodu Polskiego, Policji i Straży Granicznej zaś symbolem poszanowania prawa oraz ładu i porządku publicznego. Minister Obrony Narodowej w odniesieniu do munduru wojskowego, a minister właściwy do spraw wewnętrznych w odniesieniu do munduru policyjnego i Straży Granicznej mogą wprowadzić, w drodze rozporządzenia, zakaz używania munduru lub jego części, chociażby nawet zostały one pozbawione oznak określonych w przepisach o ustanowieniu munduru, uwzględniając obowiązujące wzory umundurowania wyjściowego i polowego stosowanego w Siłach Zbrojnych, Policji i Straży Granicznej. Organem uprawnionym do kontroli używania odznak i mundurów wojskowych jest Żandarmeria Wojskowa.
[...]

Jest to komentarz Kotowskiego jest z 2004 roku, zatem nie gwarantuję, że nic od tego czasu się nie zmieniło.
Ale temat powraca zawsze i wszędzie. Ja nigdy nie miałem problemu z ŻW, po prostu zawsze pozbawiałem munduru wszystkich naszywek i nigdy nie używałem kontraktowego munduru, żeby chłopaków nie wprowadzać w błąd. Taką mają pracę. A nasze prawo pamięta jeszcze czasy "Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie." Także nie ma co się dziwić, że jest tam jebnik ja sto diabłów.

Dodam także jako ciekawostkę. Jeśli chodzi o mundury i kamuflaż, to wedle kodeksu wykroczeń użytkowanie KAŻDEGO munduru wymaga zezwolenia:
[...]
14. Używanie munduru zagranicznego wymaga zezwolenia terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego (art. 13 ustawy), przy czym nie dotyczy to członków personelu urzędników konsularnych obcych urzędów konsularnych; członków personelu administracyjnego i technicznego obcych przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych – z zastrzeżeniem zasady wzajemności i innych osób, które mogą używać w Polsce munduru na mocy umów albo zwyczajów międzynarodowych.
[...]

Edytowany przez maro o 03-12-2015 - 01:56.

ferrus
Kontakt:

Post autor: ferrus » 03-12-2015 08:20

Dzięki za komentarz do sytuacji Maro.

Rozumiem, że na "umundurowanie komercyjne" nie trzeba mieć zezwolenia ;).

maro
Kontakt:

Post autor: maro » 03-12-2015 08:39

Teoretycznie nie. Bo kontraktowy mundur to jest odpowiedni krój plus kamuflaż. Bluza Helikona ma kamuflaż ale ma znacznie inny krój niż mundur zakontraktowany i w teorii jest ubraniem w kamuflażu wojskowym.

Jak dla mnie cały ten przepis jest raczej takim prawnym zabezpieczeniem przed ludźmi bez wyobraźni. Tak samo jak tabliczki ostrzegające o wejściu na poligon. Nawet jakbyś się ubrał w zestaw ubrania w kamuflażu wojskowym i okleił naszywkami, to ŻW mogłoby Cię za to uwalić. Taką mają prace i tyle. Zresztą wszystko ukierunkowane jest raczej na naszywki i całą resztę oznaczeń, niż na sam mundur.

Najlepszym sposobem na powrót do domu z treningu, jest zabrać jakąś zwykłą bluzę i nie paradować w "mundurze", nawet w tym Helikonowym. :)

Edytowany przez maro o 03-12-2015 - 08:43.

porze
Kontakt:

Post autor: porze » 03-12-2015 13:46

Ochrona prawna munduru ma na celu wyeliminowanie trzech rodzajów sytuacji.
1. Pomylenia członków organizacji (na poziomie osoby średnio zorientowanej w temacie) i przypisanych im uprawnień (np. do noszenia broni, podejmowania czynności wobec obywatela)
2. Naruszenia godności munduru, który oprócz zalet praktycznych ma też stanowić emanację państwowości, patriotyzmu itd.
3. Wykorzystywania mienia wojskowego (firmowego, organizacyjnego) w celach prywatnych.

Tak to widzę na podstawie praktyki od czasów PRLu, bowiem wiele zależy od systemu politycznego (np. w gospodarce socjalistycznej wszystkiego brakowało, więc z wojska wyciekały mundury na potrzeby wędkarzy a nawet budowlańców - z drugiej strony zimna wojna rodziła obawy użycia mundurów przez dywersantów, dziś raczej przez gangsterów).

Dla tematu ma też znaczenie prawo do inscenizacji i rekonstrukcji, przy czym też zalecana jest daleko idąca ostrożnośc.

lojer
Kontakt:

Post autor: lojer » 03-01-2016 21:13

Warte uwagi:
http://promilitaria21.home.pl/autoinsta ... r-wojskowy

Swoją drogą ciekawi mnie czy to taki wielki problem zawrzeć to porozumienie z MON-em i załatwić temat noszenia mundurów w panterze, skoro stowarzyszenie i tak ma współpracować z obecną władzą w zakresie opracowania koncepcji OT.

porze
Kontakt:

Post autor: porze » 04-01-2016 18:37

Z przepisu wynika, że organizacja musi formalnie nadawac status instruktora lub specjalisty, natomiast taki status żołnierz rezerwy posiada z urzędu.

Każde stowarzyszenie współpracuje z każdą władzą, pozostaje kwestia zachowania autonomii ew, federalizacji.

Zgoda MON na noszenie mundurów to pierwszy krok do wcielenia organizacji w całośc SZ.
Konwencje wojenne (zwane humanitarnymi) mówią o trzech warunkach:
1. Noszenie broni w widoczny sposób
2. Widoczne oznakowanie
3. Podleganie jednolitemu dowództwu, które bierze na siebie odpowiedzialnosc za działania organizacji.

Drugi i trzeci warunek są jeszcze bardziej "warunkowe" - bo zaczynają się od "w miarę możliwości".

Jednolite dowodzenie to kwestia np. łączności, zaś odpowiedzialnośc za działanie to kwestia np. karania za zbrodnie. Tu sprawa jest dośc oczywista.

Natomiast pewne jest, że kwestia braku oznakowania będzie skwapliwie wykorzywstywana do traktowania jenców wbrew prawu humanitarnemu, wcześniej - wojennemu. Tak np. zrobili Niemcy po zdobyciu wysp greckich, honorując brytyjski korpus ekspedycyjny i masowo mordując greckich żołnierzy OT, którym władze nie zdąrzyły wydac mundurów. W ten sposób likwidowali potencjalną konspiracje i mścili się za zbrojny i całkiem skuteczny opór.

nakano4
Kontakt:

Post autor: nakano4 » 04-01-2016 19:23

Zgoda MON na noszenie mundurów to pierwszy krok do wcielenia organizacji w całośc SZ.
Organizacje Strzeleckie posiadają, na mocy porozumienia z MON, prawo do noszenia umundurowania wz. 93. Od lat. Jeżeli to ma być ten pierwszy krok, to jest w stylu ślimaka. Lub żółwia, jak kto woli. :)
ps.
Temat mundurów i uregulowań prawnych jest częstym gościem na tym Forum. Polecam zaglądnąć do starszych postów. Naprawdę w tym temacie napisano już chyba wszystko. :)

lojer
Kontakt:

Post autor: lojer » 04-01-2016 21:03

Dziękuję za wyjaśnienie. Nie mniej tylko utwierdza mnie to w przekonaniu, że warto takie porozumienie zawrzeć. Nie bardzo wprawdzie rozumiem na czym miałoby polegać "wcielenie organizacji" w całość Sił Zbrojnych RP, i czy ma to mieć jakiś negatywny wydźwięk biorąc pod uwagę koncepcję OT jako elementu obrony Państwa oparta na współpracy z wojskiem. Takie porozumienie, to nie tylko kwestia legalizacji noszenia umundurowania czy postępowania z członkami OT jak z jeńcami wojennymi (na marginesie Ruskich w Donbasie posiadanie ukraińskiego munduru wcale nie powstrzymuje przed łamaniem praw jeńców). Zwracam uwagę, że oferta - bardzo ciekawych szkoleń - ale "nur fur Strzelec" zdaje się bardziej rozbudowana. Reasumując zainteresowanie tematem zalegalizowania umundurowania w panterze dla OT, powinno moim zdaniem natchnąć zarząd stowarzyszenia do jakichś działań w tym kierunku.

ODPOWIEDZ