Szkolenie Unitarne

Miejsce do umieszczania informacji o szkoleniach organizowanych / współorganizowanych / polecanych / przez ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej.
siwy72
Kontakt:

Szkolenie Unitarne

Post autor: siwy72 » 04-04-2014 10:38

Witam,

w związku z tym, iż planuje wziąć udział w szkoleniu unitarnym w tym roku, prosiłbym o umieszczenie bardziej szczegółowej informacji (podobnie, jak przy innych szkoleniach ON) na jego temat.

pozdrowienia
ww[addsig]

jannama
Kontakt:

Post autor: jannama » 06-04-2014 00:12

Tutaj znajdziesz plan szkoleń na 2014 r.: http://obronanarodowa.pl/content/plan-szkolen-2014.html
Unitarka planowana jest na lipiec 2014, zapewne w I połowie, podobnie jak rok czy dwa lata temu. Jak zawsze w Ciechanowcu.

O unitarce 2013 możesz przeczytać tutaj: http://obronanarodowa.pl/news/display/179/ Zakładki w której sucho opisano by system szkolenia unitarnego - póki co nie ma.

siwy72
Kontakt:

Post autor: siwy72 » 06-04-2014 10:23

Dzięki za odpowiedź. Wrzucone przez Ciebie linki znam prawie na pamięć ;) bardziej zależało mi właśnie na suchym podsumowaniu celów szkolenia, tematyki, etc. No nic, poczekam, być może pojawią się tuż przed samym szkoleniem.

pozdrowienia

marek
Kontakt:

Post autor: marek » 06-04-2014 10:44

czuję się wywołany do tablicy :-)
wszystko wskazuje na koniec czerwca, walczymy o początek lipca i miejsca dla nas
w tej chwili nic nie jest pewne oprócz naszych chęci, będę informował jak tylko pojawią sie jakiekolwiek wieści

siwy72
Kontakt:

Post autor: siwy72 » 07-04-2014 10:58

rozumiem :) bardzo dziękuję za informację.

pozdrowienia

beti
Kontakt:

Post autor: beti » 07-04-2014 20:36

Bez względu na termin i miejsce, cele i tematyka szkolenia są zawsze takie same.
Naszym zadaniem jako instruktorów jest wypracowanie w kursantach podstawowych umiejętności i nawyków dotyczących życia na pododdziale, a także skutecznego działania w zespole przy deficycie czasu i określonym stresie z tym związanym.
Tematyka jest stricte wojskowa:
- musztra indywidualna i zespołowa
- regulamin WP
- bronioznawstwo
- topografia
- terenoznawstwo
- walka wręcz
- dzieje i tradycja oręża polskiego
Krótko rzecz ujmując szkolenie unitarne ma za zadanie wyposażyć kursanta w podstawowe umiejętności i nawyki niezbędne do dalszego szkolenia w ON.

szarywilk
Kontakt:

Post autor: szarywilk » 17-04-2014 17:57

Witam, mam pytanie, jestem bylym zolnierzem zawodowym, poniewaz jestem nowym na tym forum( informacje o Obronie Narodowej) po raz pierwszy przeczytalem 3 dni temu)pytanie moje:majac przeszkolenie wojskowe musze brac udzial w szkoleniu unitarnym, czy moge przejsc do nastepnych etapow szkolenia,jezeli tak, jakich.Pozdrawiam

marek
Kontakt:

Post autor: marek » 17-04-2014 20:36

oczywiście że nie ma konieczności wracania do unitarki
najlogiczniejszym rozwiązaniem jest uczestnictwo w Kursie Piechoty, który daje podstawę do kolejnych ewentualnie poszukanie najbliższego pododdziału LPOT i uczestnictwo w zajęciach

Edytowany przez marek o 17-04-2014 - 20:38.

smoczq
Kontakt:

Post autor: smoczq » 18-04-2014 11:10

marek pisze:oczywiście że nie ma konieczności wracania do unitarki
najlogiczniejszym rozwiązaniem jest uczestnictwo w Kursie Piechoty, ......
Witam wszystkich
mam parę uwag tyczących tego, którzy rekruci podlegają unitarce ON i natychmiast zapragnąłem się nimi podzielić :)

1) Wiek rekrutów podlegających unitarce (15?, 16?......, 50?, 60?, więcej)
a. Wszyscy rekruci?
b. Tylko ci rekruci, którzy nie byli w wojsku?
c. Także rekruci, którzy byli w wojsku dawno temu np. 20 lat i więcej?
2) Powstanie konkretnego zespołu ludzi, do których będzie się można zgłosić, którzy to ludzie bezpośrednio zajmowali by się kwalifikacją wstępną nowych rekrutów na zasadzie pan/ni unitarka, pan/ni szkolenie bardziej zaawansowane

np. 1
Zgłosił się pan smoczq, lat 40-pare, w wojsku 20-pare lat temu, specjalizacja „rozrywkowa”, karta mobilizacyjna aktywna lub nie (jak posiada kartę mobilizacyjną to w WP już unitarce nie podlega), szkolenia w rezerwie ostatnio w 2000-którymś tam, sprawność fizyczna już nie taka jak kiedyś, ale będę się starał wrócić do jakiej takiej formy.

Zespół ocenia: panu smoczq należy się unitarka i przekazuje gdzie się zgłosić, i terminy, w których szkolenie może się odbyć
lub
Zespół ocenia: pan smoczq już się natupał i należy mu jedynie przypomnieć stare lub dać możliwość nauki nowych umiejętności w obrębie wojskowego fachu
Lub
Zespół ocenia: pan smoczq jest za stary i w ramach ON może wspomagać rekrutów jedynie dziarskimi okrzykami :D

np. 2
Zgłosił się pan …… (w cywilu syn osobisty pana smoczq), lat 16, w wojsku nie był, specjalizacji nie posiada (strzelanki i strategia komp.), sprawność fizyczna taka sobie, ale będzie się starał

Zespół ocenia: panu …… należy się unitarka (jak psu buda :)) i przekazuje gdzie się zgłosić, i terminy, w których szkolenie może się odbyć

To na razie tyle, przepraszam za przydługą epistołę jak na ten pierwszy raz :)

Edytowany przez smoczq o 18-04-2014 - 10:18.

victor
Kontakt:

Post autor: victor » 18-04-2014 11:41

Unitarka nie ma na celu "przeczołganie" rekruta, tylko nauczenie go umiejętności indywidualnych, które uważamy za niezbędne dla dalszego szkolenia. Trudno będzie się odnaleźć na Kursie Rozpoznania Ogólnowojskowego osobie która nie ma pojęcia o nawigacji, a na kursie piechoty która nie potrafi się poruszać na polu walki etc.

Co do odpowiedzi na pierwszą część pytania - tak jak napisał przedmówca - jeżeli był Pan w wojsku zakładamy, że zakres szkolenia unitarnego z grubsza ma Pan opanowany. Nie wiem czy chce Pan działać w LPOTach czy po prostu przejść szkolenie zgodnie z systemem szkolenia ON.pl, bez angażowania się w projekt LPOT. Jeżeli LPOTy - proszę najlepiej skontaktować się w tej sprawie z osobą zajmującą się poddodziałem LPOT do którego chce Pan wstąpić. Jeżeli myśli Pan o wzięciu udziału w Kursie Piechoty, proszę najlepiej sprawę omówić z kierownikiem danego ćwiczenia (tak jak napisałem myślę, że nie będzie w Pana przypadku wymagał zaliczenia unitarki w ramach naszych szkoleń).

ODPOWIEDZ