Szkolenie Unitarne

Miejsce do umieszczania informacji o szkoleniach organizowanych / współorganizowanych / polecanych / przez ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej.
krokodyl
Kontakt:

Post autor: krokodyl » 26-11-2014 13:19

Kolejne pytanie nowicjusza:
na Unitarke, mam rozumiec, ze mundur i ekwipunek juz nalezy miec, znaczy zdobyc wlasnym sumptem?
Czy helm, bron (replika) i inne rzeczy rowniez nalezy sobie kupic?
Czy sa jakies wytyczne odnosnie rodzaju kamuflazu, czy to musi byc polski mundur?
Jakies konkretnej firmy buty? Jaki plecak?
Wybaczcie naiwnosc pytan, ale po prostu nie mam pojecia...

Dziekuje!

siwy72
Kontakt:

Post autor: siwy72 » 26-11-2014 19:29

krokodyl pisze:Kolejne pytanie nowicjusza:
na Unitarke, mam rozumiec, ze mundur i ekwipunek juz nalezy miec, znaczy zdobyc wlasnym sumptem?
Czy helm, bron (replika) i inne rzeczy rowniez nalezy sobie kupic?
Czy sa jakies wytyczne odnosnie rodzaju kamuflazu, czy to musi byc polski mundur?
Jakies konkretnej firmy buty? Jaki plecak?
Wybaczcie naiwnosc pytan, ale po prostu nie mam pojecia...

Dziekuje!
Czołem,
w lipcu 2014 roku wziąłem udział w unitarce i jako 42 letni facet ukończyłem ją bez problemów, oprócz naciągniętego kolana, które ma się już dobrze :) Jeśli możesz biegać około 3 km dziennie, robić przysiady, pompki w ilościach większych niż 20 na dzień, fizycznie powinieneś dać radę. Musisz jednak wiedzieć, że jest to szkolenie UNITARNE, czyli podstawowe, a co za tym idzie uczysz się wojska od początku. Od musztry, zachowania w szyku, występowania, kroku defiladowego, oddawania honorów, przez pracę w buddy teamach, sekcjach, drużynach, etc. Działamy o każdej porze, bez względu na deszcz, upał, w dzień i w nocy. Jest dyscyplina, czas operacyjny, który biegnie szybko (inaczej niż w cywilu), jest pokrzykiwanie, podkręcanie tempa i kary. Dla cywila bez przeszkolenia wojskowego jak ja, za to z wieloletnim doświadczeniem harcerskim, w asg i rekonstrukcji historycznej, to było coś nowego, ale fascynującego. Sprawa jest prosta: albo lubisz taki klimat, albo rezygnujesz i odchodzisz. Szybko się przekonasz, czy Twoje wyobrażenia i oczekiwania przystają do realiów unitarki, takiego wojska w pigułce. I moim zdaniem jako doświadczenie lepsza jest unitarka wyjazdowa, niż wekendowa, ale to, powtarzam, tylko moje zdanie.
Co do szpeju wszystko musisz mieć swoje, myślę na początek bez znaczenia jaki kamuflaż. Lepsze wojskowe niż cywilne, buty rozchodzone. Ja miałem replikę asg, ale na zajęciach w ciężkich warunkach używałem pożyczonego, gumowego kałacha i było ok.
Plany szkoleniowe na 2015 pojawią się pewnie w okolicach stycznia, ale unitarka zwykle jest latem. Oczywiście od niej trzeba zacząć, potem kolejne szkolenia, info masz w zakładce szkoleniowej na str www ON.pl
pozdr
s

krokodyl
Kontakt:

Post autor: krokodyl » 27-11-2014 09:26

Czołem!
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź!
Fizycznie z pewnością dam radę, co do przyszłości, nie wiem, na tę chwilę tym czego chcę, jest nauczenie się podstawowych zachowań, reakcji, umiejętności obsługi broni, wiesz, tak aby w stanie zagrożenia nie działać chaotycznie, głupio, tylko metodycznie, bez paniki..
Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jaka jest różnica między unitarką wyjazdową a weekendową? Rozumiem, że wyjazdowa jest dłuższa, ale mógłbyś wyjaśnić..?
A kałacha pożyczyłeś podczas unitarki czy od jakiegoś znajomego?
Sorry za te wszystkie pytania, ale na tę chwilę nic jeszcze nie jest ani jasne ani oczywiste.

Dzięki wielkie!

siwy72
Kontakt:

Post autor: siwy72 » 27-11-2014 10:36

krokodyl pisze:Czołem!
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź!
Fizycznie z pewnością dam radę, co do przyszłości, nie wiem, na tę chwilę tym czego chcę, jest nauczenie się podstawowych zachowań, reakcji, umiejętności obsługi broni, wiesz, tak aby w stanie zagrożenia nie działać chaotycznie, głupio, tylko metodycznie, bez paniki..
Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jaka jest różnica między unitarką wyjazdową a weekendową? Rozumiem, że wyjazdowa jest dłuższa, ale mógłbyś wyjaśnić..?
A kałacha pożyczyłeś podczas unitarki czy od jakiegoś znajomego?
Sorry za te wszystkie pytania, ale na tę chwilę nic jeszcze nie jest ani jasne ani oczywiste.

Dzięki wielkie!
Myślę, że w wyjazdowej łatwiej poczuć klimat szkolenia wojskowego. Poza tym tworzy się między uczestnikami więź unikalna, o którą trudno na podobnym wyjeździe o charakterze cywilnym. Łatwiej mi teraz zrozumieć mocne więzi pomiędzy kolegami z wojska czy towarzyszami broni. Poza tym poprzez życie w stresie, wysiłku fizycznym, niedostatku snu poznajesz ile sam jesteś wart i na co Cię stać. Oczywiście mówimy o zjawiskach w skali mikro ze względu na czas trwania szkolenia, ale myślę, że ich charakter jest identyczny. Tego nie doświadczysz nawet na najlepszym milsimie ani inscenizacji historycznej. Przyjedź i sprawdź, zachęcam.
A kałacha pożyczyłem na miejscu, był w magazynie. Zapytaj o dostępność szefa szkolenia przed wyjazdem.

Pozdr
s

marcin_ch
Kontakt:

Post autor: marcin_ch » 12-02-2015 20:56

Witam,

Czy są już jakieś plany na szkolenia unitarne w roku 2015 lub kiedy można się spodziewać aktualizacji planu szkoleń na 2015?

Pozdrawiam,
Marcin

takeo
Kontakt:

Post autor: takeo » 12-02-2015 21:13

Szkolenie unitarne chyba w wakacje ma być w Tarnobrzegu...? Czy już znany jest jakiś bardziej konkretny termin?

wojti
Kontakt:

Post autor: wojti » 20-02-2015 16:16

Podłączam się do pytania o szkolenie unitarne w 2015 roku.

burki
Kontakt:

Post autor: burki » 21-02-2015 15:00

I też się podłączam do pytania o termin szkolenia unitarnego?

lordvader
Kontakt:

Post autor: lordvader » 21-02-2015 18:23

Będzie to pierwsza połowa lipca. Miejsce jest uzależnione od liczby chętnych.

jones
Kontakt:

Post autor: jones » 15-03-2015 21:46

Czy mogę prosić o jakąś listę sprzętu, który należy mieć skompletowany do czasu szkolenia unitarnego?

ODPOWIEDZ