Federacja Organizacji Proobronnych

wujek
Kontakt:

Post autor: wujek » 22-03-2015 18:06

Z tego co rozumiem te 2500 ma byc dodatkowe, poza 10 tysiacami (docelowo NSR mialo byc 20 tys).

Po do daniu tych 2,5 tys bylo by 12,5 tys, zamiast 10 tys.

nakano4
Kontakt:

Post autor: nakano4 » 22-03-2015 18:17

Panowie, ja mam takie pytanie : czy pozostanie poza Federacją ON PL. w jakikolwiek sposób spowoduje/przyśpieszy budowę Krajowego Systemu Armii Krajowej ?

alien
Kontakt:

Post autor: alien » 22-03-2015 18:21

Od czegoś trzeba zacząć. Jak ktoś mi powie, że w rok uformuje 16 batalionów OT to mu powiem - "bajki, legendy i podania ludowe". Zatem oba szacunki mogą być prawdziwe. 2500 ludzi jako zadanie krótkoterminowe - jako szkielet OT (który obecnie nie istnieje w ogóle). A 10.000 docelowo (najpierw lepiej mieć dopracowany szkielet OT dla 2500 niż 10.000 ludzi w chaosie pod tytułem "opanowujemy pożar burdelu"). Myślmy etapowo, zamiast "hura, z zera w dwa dni mamy 10 tysięczną amię terytorialną".
Myśmy realnie.

victor
Kontakt:

Post autor: victor » 22-03-2015 18:32

alien pisze:Od czegoś trzeba zacząć. Jak ktoś mi powie, że w rok uformuje 16 batalionów OT to mu powiem - "bajki, legendy i podania ludowe". Zatem oba szacunki mogą być prawdziwe. 2500 ludzi jako zadanie krótkoterminowe - jako szkielet OT (który obecnie nie istnieje w ogóle). A 10.000 docelowo (najpierw lepiej mieć dopracowany szkielet OT dla 2500 niż 10.000 ludzi w chaosie pod tytułem "opanowujemy pożar burdelu"). Myślmy etapowo, zamiast "hura, z zera w dwa dni mamy 10 tysięczną amię terytorialną".
Myśmy realnie.
To w takim razie Minister myśli hiperrealnie bo te 2000 + 500 to są kompanie NSR które już istnieją. Czyli jest tyle ile jest NSR terytorialnego i nie zapowiada się żeby było więcej.

wujek
Kontakt:

Post autor: wujek » 22-03-2015 18:40

victor pisze:To w takim razie Minister myśli hiperrealnie bo te 2000 + 500 to są kompanie NSR które już istnieją. Czyli jest tyle ile jest NSR terytorialnego i nie zapowiada się żeby było więcej.
Z publikacji tak nie wynika:

Zapadły decyzje o wdrożeniu nowego etapu funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych.
"Zamierzamy stworzyć komponent terytorialny opierając go o Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień, tworząc 2,5 tys. stanowisk, w tym do 500 żołnierzy zawodowych i do 2 tys. żołnierzy NSR"

alien
Kontakt:

Post autor: alien » 22-03-2015 18:42

Kompanie NSR już istnieją? Czy się formują? Bo to dwa zupełnie różne pojęcia fazy bytu...
Są już w pełni wyposażone? Jak? Posiadają logistykę? Posiadają jakąś specjalizację? Są w stanie wspierać logistycznie poziom województwa choćby kuchnią polową?

Edytowany przez alien o 22-03-2015 - 18:44.

lordvader
Kontakt:

Post autor: lordvader » 22-03-2015 19:14

Kompanie już istnieją - na pewno przy dolnośląskim WSzW i Opolskim, a także w Szczecinie:
http://www.wszwszczecin.wp.mil.pl/pl/46.html,
a niektóre powstały już w 2012 roku:
http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/5578?t=Kompanie-rezerwowe

Co do wyposażenia o którym pisze Alien odpowiem, że nie mają i nie zapowiada się aby miały. Np. przy kompania przy WSzW funkcjonuje dzięki CSWChiI.

Odpowiem pytaniem na pytanie Nakano4 Czy Federacja w jakikolwiek sposób przyspieszy powstanie Krajowego Systemu AK- nie ponieważ nie jest to jej celem, twórcy kierują zupełnie gdzie indziej te organizacje, odpowiem cyt. KONCEPCJĘ WSPÓŁPRACY MON Z ORG:

W razie wojny:
"Członkowie organizacji proobronnych, będący żołnierzami rezerwy i zdolni do służby wojskowej zostaną wcieleni do jednostek wojskowych.Niezmobilizowana część członków organizacji proobronnych w czasie wojny może realizować zadania mające na celu szeroko pojętą organizację ochrony ofiar wojny, ochrony ludności i jej przetrwania. Chodzi o monitorowanie, informowanie i ostrzeganie o zagrożeniach, ratowanie życia lub zdrowia ludzi i zwierząt oraz dóbr kultury, mienia i środowiska, udzielanie doraźnej pomocy humanitarnej poszkodowanym w
działaniach wojennych itp. "

nakano4
Kontakt:

Post autor: nakano4 » 22-03-2015 19:28

Niestety, tutaj zgadzam się : Federacja "na tu i teraz" nie stworzy OT. Mówiąc wprost, ma teraz rozwiązać problem braku rezerw dla Wojska. Po prostu, zaczyna brakować "mięsa armatniego". Ale sytuacja się zmienia. Patrz Ukraina. I koncepcja funkcjonowania Federacji i jej celów może ulec zmianie. Po prostu nie bardzo widzę, jak pozostawanie poza Federacją może pomóc ON PL. w realizacji planu budowy OT.

alien
Kontakt:

Post autor: alien » 22-03-2015 19:38

Są, formują się, ale na razie nie do końca wiadomo jaką rolę pełnią i jakie wyposażenie jest im potrzebne. Zatem czy to właśnie nie rolą Federacji byłoby sprofilowanie potrzeb obrony lokalnej i kształtu współpracy lokalnych organizacji paramilitarnej z lokalnym pododdziałem NSR?

No ja wiem, że takie profilowanie powinno wynikać z innego poziomu, ale wiedzę o terenie lokalnym niestety WP utraciła, musi budować to niejako od postaw, wykorzystując ludzi znających teren - lokalne organizacje paramilitarne.

A następnie odpowiednio do potrzeb rozbudować zaplecze kompani NSR, by była jednostką mogącą wspierać województwo realnie, a nie która musi być wsparta sprzętowo. Zresztą by wspierać działanie lokalnych organizacji obronnych WSzW będą musiały w jakiś sposób zostać doposażone - ale musi powstać plan tego.

Nie napisano tylko - wcieleni do (jakich?) jednostek wojskowych. Jednostki OT też będą jednostkami wojskowymi.

Zawsze można dążyć do weryfikacji statutu Federacji o zapis "szczególnie w zakresie budowy stabilnego systemu Obrony Terytorialnej". Ale trudniej o wprowadzenie takiego zapisu z zewnątrz.

lordvader
Kontakt:

Post autor: lordvader » 22-03-2015 20:01

Szanowni Panowie,
dla organizacji wchodzących do Federacji stworzono dokument: KONCEPCJA DOSKONALENIA WSPÓŁPRACY MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ Z ORGANIZACJAMI PROOBRONNYMI NA RZECZ WSPARCIA SYSTEMU OBRONNEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Niestety nie zostaliśmy upoważnieni aby go publikować, podobno jest w fazie jeszcze opiniowania, ale ponieważ główne tezy tego dokumentu są tożsame z tezami które przekazał gen. Pacek na pierwszym spotkaniu z organizacjami w dniu 02.12.2014 myślę że będzie on w niewielkim stopniu modyfikowany.
Generalny przekaz tego dokumentu to zamiast karabinów - łopaty.

Co do możliwości liczebności OT to Bałtowie chyba nas zawstydzili:
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2015-03-20/formacje-obrony-terytorialnej-panstw-baltyckich-w-obliczu

ODPOWIEDZ