Zrobiłem spis ukraińskich jednostek ochotniczych, wraz krótkim ich opisem. Głównym źródłem danych była ukraińska wikipedia, w której z kolei odwoływano się do przede wszystkim do artykułów i notek z lokalnych mediów. Oczywiście, nie jest to źródło danych do końca pewne, więc pomijałem to, co budziło moje szczególne wątpliwości. Uzupełniałem to dodatkowymi informacjami z portali ukraińskich czy stron poszczególnych jednostek oraz osób z nimi związanych.
Tworzenie się jednostek ochotniczych rozpoczęło się w kwietniu 2014 r., po aneksji Krymu przez Rosję, która wykazała rozkład struktur państwa ukraińskiego, w tym resortów siłowych. Dla zapełnienia tej luki zaczęły się formować jednostki ochotnicze o różnorodnej proweniencji – oddziały wywodzące się z poszczególnych sotni Samoobrony Majdanu, jednostki „samoobrony obywatelsko-terytorialnej”, „narodowy ruch oporu”, bojówki partyjne itp. Z drugiej strony starano się te oddolnie powstające organizacje wpasować w istniejące formy prawne – stąd wiele z nich zostało przekształconych w jednostki obrony terytorialnej (oddziały rezerwowe Sił Zbrojnych Ukrainy), jednostki patrolowe MSW czy trafiło do reaktywowanej Gwardii Narodowej. Dzięki tym jednostkom udało się przywrócić i utrzymać porządek w większości obwodów Ukrainy. Jakość tworzonych oddziałów była różna, wiele też początkowo zależało od zdolności poszczególnych dowódców oraz inicjatywy lokalnej administracji (najaktywniejsze bodajże były administracje obwodów dniepropietrowskiego i kijowskiego, całkowicie zawiodły doniecka i ługańska). W miarę formowania się poszczególnych oddziałów, po często bardzo krótkim okresie szkolenia i jedynie z lekkim uzbrojeniem strzeleckim, były one wysyłane do strefy operacji antyterrorystycznej (ATO), do obwodów donieckiego i ługańskiego. Operacja była prowadzona z powodzeniem do momentu interwencji regularnych wojsk rosyjskich. Obecnie, w trakcie tzw. rozejmu, zaczęto porządkować sytuację w ukraińskich siłach zbrojnych, jednostki są uzupełniane, dozbrajane i szkolone.
Bataliony Obrony Terytorialnej [BOT] Sił Zbrojnych Ukrainy
Z założenia BOT są jednostkami formowanymi z rezerwistów i ochotników przez każdy obwód administracyjny, podlegają Ministerstwu Obrony Ukrainy. Przewidywany pełny stan BOT to 426 ludzi. W listopadzie 2014 minister obrony Stiepan Połtorak zapowiedział przekształcanie BOT w bataliony piechoty zmotoryzowanej i włączanie ich w skład jednostek regularnego wojska.

1 BOT „Wołyń” [ukr.
??????] obwodu wołyńskiego, ok. 450 żołnierzy. Batalion otrzymał 6 wyremontowanych BRDM, z których sprawny okazał się tylko 1. We wrześniu BOT znajdował się w okolicach Debalcewe i Jenakijewe. W listopadzie przekształcony w 99 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej.

2 BOT „Horyń” [ukr.
??????] obwodu równieńskiego. W listopadzie przekształcony w Batalion Piechoty Zmotoryzowanej. Straty – 2 zabitych.

3 BOT „Wola” [ukr.
???? / Wolja] obwodu lwowskiego, ok. 450 żołnierzy. Od lipca znajduje się w obwodzie ługańskim. Straty – 5 wziętych do niewoli.
4 BOT „Zakarpacie” [ukr.
?????????? / Zakarpattja] obwodu zakarpackiego. W listopadzie przekształcony w Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 128 Brygady Piechoty Górskiej.
5 BOT „Podkarpacie” [ukr.
??????????? / Prykarpattja] obwodu iwano-frankowskiego. W lipcu znalazł się na pozycjach w okolicach miasta Amwrosijewka w obwodzie donieckim. W sierpniu batalion w pełnym składzie (za wyjątkiem 20 ludzi) opuścił swoje pozycje, przyczyniając się do klęski pod Iłowajskiem. Obecnie batalion został wycofany w celu przywrócenia zdolności bojowej (15 żołnierzy odmówiło opuszczenia strefy ATO i kontynuuje służbę). Straty – 2 zabitych.

6 BOT „Zbrucz” [ukr.
?????] obwodu tarnopolskiego. W listopadzie przekształcony w Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 128 Brygady Piechoty Górskiej. Straty – 1 zabity.
7 BOT obwodu chmielnickiego, 426 żołnierzy. Od lipca w obwodzie ługańskim.
8 BOT obwodu czerniowieckiego. 48 żołnierzy od września w obwodzie zaporoskim. W listopadzie przekształcony w 8 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 24 Brygady Zmechanizowanej. Straty – 1 zabity.

9 BOT obwodu winnickiego. Batalion otrzymał 6 BRDM-2. W listopadzie przekształcony w 9 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 30 Brygady Zmechanizowanej. Straty – 3 zabitych.
10 BOT „Polesie” [ukr.
??????? / Polissja] obwodu żytomierskiego. Tworzony na bazie jednostki w Nowogrodzie Wołyńskim, w większości złożony ze zmobilizowanych rezerwistów, tylko w niewielkiej części z ochotników.

11 BOT „Ruś Kijowska” [ukr.
???????? ???? / Kyjiwska Ruś] obwodu kijowskiego, ok. 450 żołnierzy. We wrześniu w obwodzie donieckim, w pobliżu Debalcewe. W październiku przekształcony w 11 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej. Straty – 6 zabitych, w tym dowódca jednostki.

12 BOT „Kijów” [ukr.
???? / Kyjiw] miasta Kijowa, ok. 450 żołnierzy. Obecnie w obwodzie ługańskim. Straty – 4 zabitych.

13 BOT „Czernihów-1” [ukr.
????????-1 / Czernihiw-1] obwodu czernihowskiego. Od czerwca w obwodzie ługańskim, w pobliżu Stanicy Ługańskiej. W listopadzie wycofany do Czernihowa na rotację. Straty – 1 zabity.

14 BOT „Czerkasy” [ukr.
???????] obwodu czerkaskiego, 423 żołnierzy.

15 BOT „Sumy” [ukr.
????] obwodu sumskiego. W listopadzie przekształcony w 15 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 92 Brygady Zmechanizowanej.
16 BOT obwodu połtawskiego. Pełnił służbę najpierw w obwodzie charkowskim, przy granicy z Rosją, potem w obwodzie odeskim, przy granicy z Naddniestrzem. W listopadzie przekształcony w 16 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 92 Brygady Zmechanizowanej.
17 BOT obwodu kirowohradzkiego.
18 BOT obwodu odeskiego. Część żołnierzy została przeszkolona w ośrodku szkoleniowym Odeskiej Akademii Wojskowej i centrum szkoleniowym wojsk lądowych „Desna” w obwodzie czernihowskim. Od czerwca przy granicy z Naddniestrzem, we wrześniu batalion wzmocnił garnizon Mariupola. W listopadzie przekształcony w 18 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 28 Brygady Zmechanizowanej. Straty – 4 zabitych.
19 BOT obwodu mikołajowskiego. Batalion osłaniał granicę z Naddniestrzem, potem z Krymem, od września w obwodzie donieckim. Początkowo na stanie miał 1 BRDM i kilka dział p-lot ZU-23-3, później dozbrojony w broń ppanc i BMP-1. W listopadzie przekształcony w 19 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 1 Brygady Pancernej. Straty – 4 zabitych.

20 BOT „Dniepropietrowsk” [ukr.
??????????????? / Dnipropietrowsk] obwodu dniepropietrowskiego. W maju brał udział w walkach w Mariupolu oraz zajął miejscowości Prosjana, Słowianka, Dobropilla i Daczne. W październiku wycofany do obwodu dniepropietrowskiego. Batalion otrzymał na wyposażenie BRDM-2. W listopadzie przekształcony w 20 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 93 Brygady Zmechanizowanej. Straty – 2 zabitych.

21 BOT „Sarmata” [ukr.
?????? / Sarmat] obwodu chersońskiego, ok. 400 żołnierzy. Od lipca w rejonie kachowskim, w okolicach osiedla Czaplinka, dla obrony granicy z Rosją oraz ochrony elektrowni wodnej na Dnieprze.
22 BOT „Charków” [ukr.
?????? / Charkiw] obwodu charkowskiego, 423 żołnierzy. Od maja w obwodzie ługańskim. W listopadzie wycofany do Charkowa, gdzie ma wejść w skład 92 Brygady Zmechanizowanej. Straty – 2 zabitych, 30 rannych, 1 dezerter.

23 BOT „Chortyca” [ukr.
??????? / Chortycja] obwodu zaporoskiego. Od czerwca w rejonie Mariupola, gdzie był częstym celem ostrzału artyleryjskiego, we wrześniu wycofany do obwodu zaporoskiego.

24 BOT „Ajdar” [ukr.
?????] obwodu ługańskiego. Sformowany z aktywistów Majdanu, głównie z zachodnich obwodów Ukrainy, w jego skład wchodzą: 1 Kompania Rozpoznawczo - Szturmowa, 2 Kompania Szturmowa, 3 Kompania Szturmowa („afgańska”), Zwiad Samochodowy, „Złota Kompania”. Od czerwca w obwodzie ługańskim, gdzie brał aktywny udział w walkach (łącznie 56 zabitych).

25 BOT „Ruś Kijowska” [ukr.
???????? ???? / Kyjiwska Ruś] obwodu kijowskiego, sformowany z aktywistów Kijowskiej Samoobrony. Przeszedł szkolenie w centrum „Desna”. We wrześniu batalion utrzymał swoje pozycje w walkach o Debalcewe. W październiku przekształcony w 25 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej. Straty – 5 zabitych.

34 BOT „Batkiwszczyna” [ukr.
???????????, pol.
Ojczyzna] obwodu kirowohradzkiego, sformowany z członków „Narodowego ruchu oporu” Julii Tymoszenko, 421 żołnierzy. Od czerwca w obwodzie ługańskim, brał udział w walkach pod Debalcewe i Gorłówką. Straty batalionu to 11 zabitych i 53 rannych.

37 BOT „Nikt oprócz nas” [ukr.
????? ???? ??? / Nichto krim nas] obwodu zaporoskiego, ok. 200 żołnierzy, z czego połowa ma być ochotnikami. Batalion powstał z inicjatywy organizacji „Samoobrona Zaporoża” oraz zrzeszenia weteranów Afganistanu „Nikt oprócz nas”, po którym otrzymał swoją nazwę. W październiku zabezpieczał wybory w wyzwolonej części Donbasu. Następnie wzmocnił obronę lotniska w Doniecku oraz miejscowości Debalcewe. W listopadzie przekształcony w 37 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 93 Brygady Zmechanizowanej. Straty batalionu to 2 zabitych.

39 BOT „Dniepr-2” [ukr.
??????-2 / Dnipro-2] obwodu dniepropietrowskiego. W czerwcu walczył w okolicach Doniecka, w lipcu pod Wołnowachą, wyzwolił miejscowość Nowyj Swit oraz zabezpieczał elektrociepłownię w Starobieszewie. W sierpniu brał udział w walkach o Iłowajsk, gdzie został okrążony. Po wypoczynku, od września batalion znajduje się w Siewierodoniecku, w obwodzie ługańskim. W listopadzie przekształcony w 39 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 93 Brygady Zmechanizowanej. Straty batalionu to 10 zabitych.

40 BOT „Krywbas” [ukr.
???????] obwodu dniepropietrowskiego. Od czerwca w obwodzie donieckim, w sierpniu zajmował pozycję pod Starobieszewem, osłaniając jednostki szturmujące Iłowajsk. Po otoczeniu miasta przez wojska rosyjskie batalion wyprowadził z okrążenia 398 żołnierzy (w walkach poległo 16 ludzi, 84 było rannych, 19 zaginęło). W listopadzie przekształcony w 40 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 17 Brygady Pancernej. Istnieje klub sportowy Krywbas z miasta Krzywy Róg, w obwodzie dniepropietrowskim.

41 BOT „Czernihów-2” [ukr.
????????-2 / Czernihiw-2] obwodu czernihowskiego. Od czerwca w obwodzie ługańskim, w rejonach Debalcewe i Stanicy Ługańskiej. W październiku wycofany na rotację do obwodu czernihowskiego. W listopadzie przekształcony w 41 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej.
42 BOT „Ruch Oporu” [ukr.
??? ????? / Ruch Oporu] obwodu kirowohradzkiego, sformowany z członków „Narodowego ruchu oporu” Julii Tymoszenko, 644 żołnierzy. W sierpniu batalion ochraniał lotnisko w Kramatorsku, część jednostki walczyła pod Saur-Mogiłą i Iłowajskiem. Straty – 1 zabity, 1 wzięty do niewoli.
43 BOT obwodu dniepropietrowskiego.
44 BOT obwodu charkowskiego – planowany, jego formowanie zostało anulowane.
Jednostki Służby Patrolowej Milicji Specjalnego Przeznaczenia [SPMSP]
Jednostki podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, z założenia formowane z milicjantów i pracowników MSW, początkowo w celu utrzymania porządku w poszczególnych obwodach., później były kierowane do strefy ATO, do walki z separatystami.
(B – Batalion, P – Pułk, K – Kompania, np. BSPMSP to Batalion SPMSP)

BSPMSP „Winnica” [ukr.
??????? / Winnycja] obwodu winnickiego, 200 ludzi. Od września w strefie ATO.

BSPMSP „Świtaź” [ukr.
??????? / Switjaź] obwodu wołyńskiego, 200 ludzi. Od sierpnia w strefie ATO, brał udział w walkach pod Iłowajskiem.

PSPMSP „Dniepr-1” [ukr.
??????-1 / Dnipro-1] obwodu dniepropietrowskiego, 500 ludzi. Od kwietnia w obwodzie donieckim, w czerwcu i lipcu w Mariupolu, w sierpniu batalion brał udział w walkach pod Iłowajskiem. We wrześniu batalion został przekształcony w pułk. Dowódcą jednostki jest Jurij Bereza, obecnie deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. Straty pułku – 16 zabitych, 10 zaginionych.

BSPMSP „Siczesław” [ukr.
????????] obwodu dniepropietrowskiego, 100 ludzi. Batalion został sformowany z członków organizacji kozackiej „nowokudackiej sotni wojska zaporoskiego niżowego” („Nowy Kudak” to dawna, a „Siczesław” proponowana, nazwa Dniepropietrowska).
BSPMSP „Artemiwsk” [ukr.
??????????] obwodu dniepropietrowskiego, 200 ludzi. W lipcu batalion walczył w obwodzie donieckim, w rejonie krasnołymańskim, koło Artemiwska i Gorłówki.

BSPMSP „Szachtarsk” [ukr.
?????????] obwodu dniepropietrowskiego, 700 ludzi. W skład batalionu wchodziła m.in. „sotnia Jezusa Chrystusa”, złożona z członków partii narodowo-anarchistycznej „Bractwo”. Brał udział w walkach w obwodzie donieckim, zajmując miejscowość Marjinka, walczył pod Iłowajskiem. Rozformowany w październiku pod zarzutem maruderstwa, z jego członków utworzono dwie nowe jednostki – „Święta Maria” (członkowie „Bractwa” z batalionów „Szachtarsk” i „Azow”) oraz „Tornado” (gdzie trafili członkowie „Szachtarska” wywodzący się z obwodów donieckiego i ługańskiego).

BSPMSP „Ługańsk-1” [ukr.
????????-1 / Ługansk-1] obwodu dniepropietrowskiego, 200 ludzi. Od sierpnia w obwodzie ługańskim, brał m.in udział w walkach o miejscowości Siewierodonieck, Krymskie, Sokolniki i Pierwomajsk.

BSPMSP „Skif” [ukr.
????] obwodu zaporoskiego, 200 ludzi.

KSPMSP „Tornado” [ukr.
???????] obwodu zaporoskiego, 100 ludzi. Sformowana w październiku z byłych członków batalionu „Szachtarsk”.

BSPMSP „Iwano-Frankowsk” [ukr.
?????-?????????? / Iwano-Frankiwsk] obwodu iwano-frankowskiego, 200 ludzi. Od lipca w strefie ATO, w sierpniu brał udział w walkach pod Iłowajskiem.

BSPMSP „Kijów-1” [ukr.
????-1 / Kyjiw-1] miasta Kijowa, 407 ludzi. W maju batalion został przerzucony do Odessy, gdzie zabezpieczał porządek w mieście po zamieszkach, jakie tam miały miejsce. W czerwcu z powrotem w Kijowie, od lipca w Donbasie, gdzie brał udział w walkach o Mikołajiwkę oraz zabezpieczał miejscowości Słowiańsk i Swiatogirsk. We wrześniu batalion jako ostatni został wycofany z okolic Ługańska. W batalionie służy jako ochotnik syn ministra spraw wewnętrznych, Arsena Awakowa.

BSPMSP „Kijów-2” [ukr.
????-2 / Kyjiw-2] miasta Kijowa, 300 ludzi. Sformowany z członków „Samoobrony Majdanu”, głównie byłych wojskowych z „sotni afgańskiej” oraz członków skrajnie prawicowej organizacji „S-14” („Sicz”), uzupełniony o ochotników ze wschodu Ukrainy i z Kijowa. We wrześniu w obwodzie ługańskim, obecnie w pobliżu Wołnowachy, w obwodzie donieckim.

BSPMSP „Kijowszczyzna” [ukr.
???????? / Kyjiwszczyna] obwodu kijowskiego, 143 ludzi. Od maja pełnił służbę w obwodzie ługańskim i donieckim, w sierpniu wycofany do obwodu kijowskiego na odpoczynek, we wrześniu z powrotem w obwodzie ługańskim.

BSPMSP „Mirotworec” [ukr.
???????????] obwodu kijowskiego, 200 ludzi. Sformowany z byłych żołnierzy zawodowych i milicjantów, weteranów międzynarodowych misji sił pokojowych (słowo
mirotworec oznacza żołnierza sił pokojowych). Batalion brał udział w walkach pod Iłowajskiem. Dowódcą jednostki jest pułkownik milicji Andrij Teteruk, weteran misji w Kosowie i specjalista od zwalczania terroryzmu, obecnie deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej.

BSPMSP „Złota Brama” [ukr.
?????? ?????? / Zołoti Worota] miasta Kijowa, 300 ludzi. Sformowany z aktywistów Majdanu, wcześniej tworzących kompanie „Donbas-2” oraz „Krym”. Zabezpieczał porządek w Kijowie, w sierpniu - po proteście ochotników, że nie są wysyłani do strefy ATO – przerzuceni do obwodu ługańskiego. Batalion brał udział w walkach o miejscowość Krasnyj Jar i na przedmieściach Ługańska. Przygotowywany szturm na Ługańsk uniemożliwiła interwencja wojsk rosyjskich. Wycofany do Nowego Ajdaru oraz Swatowa.

BSPMSP „Sicz” [ukr.
???] miasta Kijowa, 100 ludzi. Sformowany z członków partii nacjonalistycznej „Swoboda”, otrzymał 2 BRDM-2. Od września zabezpiecza elektrociepłownię Kurachowo, w obwodzie donieckim.

KSPMSP „Święta Maria” [ukr.
????? ????? / Swjata Marija], 100 ludzi. Sformowana we wrześniu z członków rozwiązanego batalionu „Szachtarsk” oraz batalionu „Azow”, należących do „sotni Jezusa Chrystusa” i partii narodowo-anarchistycznej „Bractwo”. Obecnie w okolicach Mariupola, jednostka ma być skompletowana do stanu batalionu.

BSPMSP „Kirowohrad” [ukr.
??????????] obwodu kirowohradzkiego, 200 ludzi.

BSPMSP „Lwów” [ukr.
????? / Lwiw] obwodu lwowskiego, 150 ludzi. Od lipca w strefie ATO, zajął miejscowość Krymskie w obwodzie ługańskim. Od jesieni w okolicach Debalcewe.

BSPMSP „Mikołajów” [ukr.
???????? / Mikołajiw], zwany też „Święty Mikołaj” [ukr.
?????? ??????? / Swjatyj Mikołaj], obwodu mikołajowskiego, 200 ludzi. Od lipca w strefie ATO, w październiku w obwodzie ługańskim.

BSPMSP „Sztorm” [ukr.
?????] obwodu odeskiego, 200 ludzi. Od lipca w strefie ATO, 23 sierpnia pod Georgijewką walczył z oddziałem rosyjskiej Pskowskiej Dywizji Powietrznodesantowej, na którym zdobył 2 BMD i uszkodził 1 czołg.

BSPMSP „Połtawszczyzna” [ukr.
?????????? / Połtawszczyna] obwodu połtawskiego, 400 ludzi. Początkowo w obwodzie połtawskim sformowane zostały m.in. batalion „Połtawa” [ukr.
??????? / Połtawa] oraz kompania „Mirnyj” [ukr.
?????? / Mirnyj , pol.
Pokojowy]. W lipcu BSPMSP „Połtawa” znajdował się w okolicach Gorłówki w obwodzie donieckim, wspierając 25 Brygadę Powietrzno-Desantową. Między 24 sierpnia a 3 września pod ciągłym ostrzałem ciężkiej artylerii. 4 września część żołnierzy batalionu opuściła swe pozycje. 5 września „Połtawa” oraz „Mirnyj” zostały połączone w jeden batalion „Połtawszczyzna”, z nowym dowódcą. Po dodatkowym szkoleniu, batalion od października jest w strefie ATO.

KSPMSP „Krzemieńczug” [ukr.
????????? / Kremenczuk] obwodu połtawskiego, 120 ludzi. Kompania sfinansowana ze środków budownictwa miejskiego w Krzemieńczugu. Od sierpnia w obwodzie ługańskim, patrolował granice z Rosją. We wrześniu kompania zdobyła i zniszczyła most pontonowy na Dońcu, potem broniła linii tej rzeki, walcząc m.in. w okolicach wsi Trochizbenka. W listopadzie część kompania wycofana na odpoczynek, część wzmocniła obronę Mariupola.

BSPMSP „Sumy” [ukr.
????] obwodu sumskiego, 200 ludzi. Od maja w strefie ATO, m.in. w Słowiańsku, w obwodzie donieckim.

BSPMSP „Tarnopol” [ukr.
????????? / Ternopil] obwodu tarnopolskiego, 430 ludzi. Od lipca w strefie ATO.

BSPMSP „Słobodszczyzna” [ukr.
???????????? / Słobożanszczyna] obwodu charkowskiego (Słobodszczyzna to nazwa historyczna krainy w obwodzie charkowskim), 300 ludzi. Od lipca w strefie ATO.

BSPMSP „Charków-1” [ukr.
??????-1 / Charkiw-1] obwodu charkowskiego, 300 ludzi. Początkowo zajmował się ochroną budynków administracyjnych w obwodzie charkowskim oraz składów broni w Kijowie i Czernihowie. Od czerwca w strefie ATO.
KSPMSP „Charków-2” [ukr.
??????-2 / Charkiw-2] obwodu charkowskiego, 100 ludzi.

BSPMSP „Chersoń” [ukr.
?????? / Cherson] obwodu chersońskiego, 230 ludzi. Od sierpnia w strefie ATO, część żołnierzy wzięła udział w walkach pod Iłowajskiem, podporządkowawszy się batalionowi „Donbas”. We wrześniu wycofany do obwodu chersońskiego.

KSPMSP „Bohdan” [ukr.
??????] obwodu chmielnickiego, 100 ludzi. W lipcu w strefie ATO, w sierpniu z powrotem w obwodzie chmielnickim.
BSPMSP „Czernihów” [ukr.
???????? / Czernihiw] obwodu czernihowskiego, 200 ludzi. Od czerwca w strefie ATO, m.in. w Siewierodoniecku, Lisiczańsku oraz Stanicy Ługańskiej.
Gwardia Narodowa Ukrainy [GNU]
W marcu 2014 Rada Najwyższa Ukrainy przekazała uprawnienia dawnych wojsk wewnętrznych MSW odtwarzanej Gwardii Narodowej. W lipcu sformowano 1 Brygadę GNU „nowego typu”, wyposażoną w nowoczesną broń (m.in. samochody opancerzone Kuguar i Dozor-B, transportery Spartan, PTRK Korsar, BTR 3E1), która w październiku została skierowana do strefy ATO.
W czerwcu w skład Gwardii Narodowej włączono także powstające jednostki ochotnicze, nazwane „ochotniczymi rezerwowymi batalionami Gwardii Narodowej”:
Batalion operacyjny rezerwistów GNU im. gen. Kulczyckiego miasta Kijowa, utworzony z członków Samoobrony Majdanu. Jednostka była początkowo formowana przez generała Serhija Kulczyckiego, który zginął w maju, w zestrzelonym w Słowiańsku śmigłowcu Mi-8. W kwietniu batalion liczył 350 osób, został wysłany w rejon Izjum i Słowiańska.

Batalion specjalnego przeznaczenia rezerwistów GNU „Donbas” [ukr.
??????]. Sformowany na bazie 1 kompanii terytorialno-obywatelskiego batalionu samoobrony „Donbas” obwodu dniepropietrowskiego, pod dowództwem majora rezerwy Semena Semenczenki (prawdziwe nazwisko Kostiantyn Igorowicz Griszyn). Początkowo batalion miał być sformowany w obwodzie donieckim (Semenczenko zaczął rekrutację za pośrednictwem Facebooka), ale ze względu na brak wsparcia lokalnych władz, tworzenie jednostki miało miejsce w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie została ona włączona w struktury GNU. Początkowo w skład batalionu wchodzili głównie ochotnicy z obwodu donieckiego narodowości rosyjskiej, lojalni wobec państwa ukraińskiego, ale także cudzoziemcy (m.in. Gruzini, Amerykanin), znaczna część bez przygotowania wojskowego, z wyposażeniem kupionym na własny koszt. W maju batalion stoczył pierwsze walki w okolicach miejscowości Karliwka, w rejonie marijńskim. W czerwcu batalion przeszedł szkolenie w ośrodku treningowym GNU w Nowej Petriwci. W lipcu - liczący wówczas 640 osób batalion - został wysłany do obwodu donieckiego. W szeregu walk zdobył miejscowości Konstantynówka, Mykołajiwka, Piski, Popasna oraz Lisiczańsk. W sierpniu prowadził ciężkie walki o Iłowajsk, w czasie których ranny został Semenczenko. Po inwazji wojsk rosyjskich Iłowajsk został otoczony, batalion „Donbas” musiał się przebijać z okrążenia. Do września batalion stracił ok. 35 zabitych, ponad 100 rannych i 98 wziętych do niewoli żołnierzy. We wrześniu „Donbas” został przekształcony w batalionową grupę taktyczną i ma otrzymać ciężkie uzbrojenie – czołgi, BTR i artylerię. Od października, w Złoczowie (obwód lwowski) prowadzono szkolenie dla podoficerów wraz z amerykańskimi instruktorami, które w grudniu ukończyło 60 sierżantów.

4 Batalion operacyjny rezerwistów „Kruk” [ukr.
????], 50 Pułk GNU miasta Iwano-Frankowsk.

W skład GNU włączono także Pułk „Azow” [ukr.
????], liczący ok. 800 ludzi. Został on sformowany jako BSPMSP z członków tzw. Automajdanu (organizacji kierowców działającej na rzecz Euromajdanu) oraz organizacji socjal-nacjonalistycznej „Patriota Ukrainy”. Członkowie „Azowa” są oskarżani o kierowanie się ideologią nazistowską, na co ma wskazywać także symbolika jednostki, jak wolfsangel czy czarne słońce. W składzie jednostki znajduje się ok. 20 cudzoziemców (Rosjanie, Skandynawowie oraz Włoch). Od maja służył w okolicach Mariupola, w sierpniu brał udział w walkach pod Iłowajskiem, od września ponownie w obronie Mariupola. Przekształcony w pułk, w listopadzie przeniesiony do GNU, co ma umożliwić jego dostosowanie do standardu brygady GNU. Dowódca jednostki, Andrij Bileckij, został deputowanym do Rady Najwyższej. Żołnierzy „Azowa” potocznie nazywa się „czarnymi ludźmi”.
Ochotniczy Korpus Ukraiński [ukr. ????????????? ???????????? ??????? (???) / Dobrowolczyj ukrajinskij korpus (DUK)]

Organizacja wojskowa, utworzona w lipcu 2014 przez nacjonalistyczne ugrupowanie polityczne „Prawy Sektor”. Nie ma żadnego umocowania prawnego - powołuje się jedynie na ogólnikowy zapis konstytucyjny, że „obrona ojczyzny należy do obowiązków obywateli Ukrainy”. Z „Prawym Sektorem” współpracuje także Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów OUN. W skład DUK wchodzą: 5 Batalion DUK (ok. 450 ludzi), 9 Batalion DUK oraz Batalion OUN. DUK brał od lipca udział w walkach w strefie ATO, w tym pod Iłowajskiem oraz o lotnisko w Doniecku.

Batalion OUN sformowany był początkowo jako batalion obrony terytorialnej miasta Niżyn i podlegał batalionowi „Azow”. Później został przeniesiony do DUK, zmieniając nazwę na „Batalion OUN”. Walczył w sierpniu pod Saur-Mogiłą i pod Donieckiem (straty – 1 zabity, 13 rannych).
Edytowany przez takeo o 13-12-2014 - 21:22. [addsig]