zerwanie kontraktu  Na dół

Go to page :

  • Witam
    Czy można przerwać szkolenie w czasie trwania kontraktu (na rok)? Czyli po prostu zrezygnować z WOT?

    dzięki
    Pozdrawiam
  • Witam!
    Swoje pytanie powinien Pan skierować do przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej a nie na tym portalu, to jest portal Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl nie WOT. Pytać najlepiej u źródła czyli WOT.

    pozdrawiam
  • Szczegóły zasad służby reguluje ustawa oraz rozporządzenie.
    Ustawa : http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/966_u/$file/966_u.pdf
    Rozporządzenie : http://www.mon.gov.pl/d/pliki/rozne/2017/03/roz_mon_powolanie_do_wot.pdf

    Zgodnie z par 26 Rozporządzenie:
    par.26.
    1. Zwolnienie żołnierza OT ze służby następuje w ostatnim dniu ustalonego czasu jej trwania albo przed tym
    dniem, jeżeli wystąpią okoliczności, o których mowa w art. 98t ust. 2 lub 3 ustawy.
    2. Przed zwolnieniem ze służby, o którym mowa w ust. 1, dowódca kieruje żołnierza OT do jednostki budżetowej, na
    której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostawał, aby rozliczył się z wydanego mu umundurowania i
    wyekwipowania.
    3. Dowódca stwierdza zwolnienie żołnierza OT ze służby w rozkazie dziennym.

    Okolicznosci wspomniane w Ustawie to :
    Art. 98t
    1. Żołnierza OT zwalnia się z terytorialnej służby wojskowej z dniem jej zakończenia ustalonym w powołaniu lub przedłużeniu, o którym mowa w art. 98j ust. 2.
    2. Żołnierza OT zwalnia się z terytorialnej służby wojskowej przed upływem czasu jej trwania w przypadku:
    1) osiągnięcia wieku, w którym przestaje podlegać obowiązkowi służby wojskowej, określonego w art. 58 ust. 1
    – odpowiednio do posiadanego stopnia wojskowego;
    2) niespełniania warunków, o których mowa w art. 98k ust. 3;
    3) utraty stopnia wojskowego albo degradacji;
    4) prawomocnego orzeczenia kary dyscyplinarnej usunięcia z tej służby;
    5) prawomocnego orzeczenia środka karnego pozbawienia praw publicznych;
    6) skazania prawomocnym wyrokiem na karę ograniczenia wolności, pozbawienia wolności lub karę aresztu wojskowego;
    7) powołania do zawodowej służby wojskowej lub przyjęcia do służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego;
    8) otrzymania w opinii służbowej ogólnej oceny niedostatecznej;
    9) nieukończenia szkolenia podstawowego lub niezłożenia przysięgi wojskowej w przypadku żołnierzy, o których mowa w art. 98m ust. 5;
    10) niewyrażenia zgody na zmianę stanowiska służbowego na stanowisko w innej jednostce wojskowej w przypadku rozformowania jednostki wojskowej, w której pełnił tę służbę;
    11) niewyrażenia zgody na zmianę stanowiska służbowego w przypadku zniesienia w etacie jednostki wojskowej stanowiska służbowego, na które był wyznaczony.
    3. Żołnierza OT można zwolnić z terytorialnej służby wojskowej przed upływem czasu jej trwania w przypadku:
    1) złożenia przez niego, drogą służbową, pisemnego wniosku uzasadnionego szczególnie ważnymi względami osobistymi lub rodzinnymi;
    2) zaistnienia potrzeb Sił Zbrojnych;
    3) niestawienia się do terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie;
    4) odmowy wydania lub cofnięcia żołnierzowi OT poświadczenia bezpieczeństwa, wszczęcia kontrolnego postępowania sprawdzającego w tej sprawie lub niewyrażenia przez żołnierza OT zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego;
    5) odmowy przyjęcia skierowania do wojskowej komisji lekarskiej lub wojskowej pracowni psychologicznej, niezgłoszenia się do tej komisji lub pracowni w określonym terminie i miejscu albo niepoddania się badaniom, do których żołnierz OT został zobowiązany przez tę komisję lub pracownię;
    6) otrzymania w opinii służbowej ogólnej oceny dostatecznej;
    7) braku możliwości wyznaczenia żołnierza OT na inne stanowisko służbowe w tej samej lub innej jednostce wojskowej, odpowiadające jego przygotowaniu zawodowemu oraz kwalifikacjom i umiejętnościom przydatnym w Siłach
    Zbrojnych, gdy żołnierz ten wyraził zgodę na zmianę stanowiska służbowego.
    4. Żołnierza OT, o którym mowa w art. 98m ust. 5, zwolnionego z terytorialnej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej przenosi do rezerwy.

Go to page :

  • 0 users

This list is based on users active over the last 30 minutes.