Kto jest online

74 gości on-line.


Mini statystykiWsparcie


Obrona Terytorialna


Przełamanie, czyli udział organizacji proobronnych w ćwiczeniu ANAKONDA-16

Nadesłał admin w dniu 15-06-2016 - 20:49

anakonda-16.jpgTegoroczne ćwiczenie "ANAKONDA-16" bez wątpienia jest ćwiczeniem, jakiego nie widzieliśmy od czasów II Rzeczpospolitej. W ćwiczenie zostały zaangażowane praktycznie całe Siły Zbrojne RP oraz pododdziały z 24 państw NATO i krajów partnerskich - w sumie ćwiczyło 31 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich. Zaangażowane zasoby sprzętowe to 3 000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej.
Z naszej perspektywy natomiast najważniejszy jest fakt, że w ćwiczeniu po raz pierwszy po 1989 roku wystąpiły pododdziały organizacji proobronnych jako pełnoprawny partner Sił Zbrojnych na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, za co w tym miejscu serdecznie mu dziękujemy. Pomysł udziału pododdziałów stowarzyszeń w ćwiczeniu ANAKONDA-16 pojawił się pod koniec lutego w Zarządzie Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl jako swoistego rodzaju podsumowanie kilkuletniego cyklu ćwiczeń kompanijnych. Rozpoczęliśmy od ćwiczenia "Kompania w obronie - Białobrzegi 2010", następnie braliśmy udział w ćwiczeniach: "Kompania w natarciu - Mrozy 2011", "Kompania w natarciu w terenie zurbanizowanym - Wodzisław Śl. 2012", "Kompania w działaniach opóźniających w terenie zurbanizowanym - Świdnik 2013", "Kompania w działaniach nieregularnych w terenie zurbanizowanym - Ostrowiec Św. 2014", "Obrońca" 2014 i 2015, i skończyliśmy na ćwiczeniu "Batalion w działaniach przeciwdywersyjnych - Siedlce 2015". Możliwość udział w ćwiczeniu ANAKONDA - skonsultowany został w Dowództwie Operacyjnym RSZ. Siły batalionu złożonego z członków organizacji proobronnych, realizujące zadania specyficzne dla Obrony Terytorialnej w trzech rożnych lokalizacjach, były więc pewną konsekwencją i podsumowaniem poprzednich przedsięwzięć realizowanych w latach 2010 - 2015.

W efekcie uzgodnień formalnych z Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Biurem ds. Proobronnych, a przede wszystkim dzięki współdziałaniu z Biurem ds. Obrony Terytorialnej, 500 członków różnych organizacji proobronnych z całej Polski mogło wziąć udział w ćwiczeniu ANAKONDA-16 - w tym 250 w ramach Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl. W skład tej ostatniej wchodziły m. in.: Jednostka Strzelecka 4046 Sulechów, Jednostka Strzelecka 1309 Dęby ZS "Strzelec" OSW, Samodzielna Jednostka Strzelecka 3006 Nowa Sól oraz Stowarzyszenie Jednostek Strzeleckich "Strzelec" - w tych organizacjach/jednostkach członkowie na co dzień szkolą się wspólnie w ramach projektu Lekka Piechota Obrony Terytorialnej. Warto dodać, że od samego początku w kwestiach merytorycznych współpracowała z naszym Stowarzyszeniem Legia Akademicka, która w konsekwencji wystąpiła samodzielnie realizując zadanie ochronno-obronne na rzecz 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Orzysz.

Efektem w/w działań, w trakcie ćwiczenia ANAKONDA-16, stworzono 3 kompanie złożone z ochotników, działające na trzech kierunkach:
- Lubuska - Pomorska Kompania OTna kierunku Biała Góra pod dowództwem kol. Jacka Klimanka, realizująca zadanie ubezpieczenia rejonu przeprawy mostowej na Odrze, którą przygotowali saperzy z batalionu pontonowego. W tym miejscu mieliśmy okazję współpracować z żołnierzami brytyjskimi, którzy korzystali z przeprawy.
- Mazowiecka Kompania OT na kierunku Orzysz pod dowództwem kol. Marka Mroszczyka, realizująca zadania m.in. "Działanie pododdziału OT na terenie czasowo utraconym".
- Małopolsko - Podkarpacka Kompania OT (wsparta 2 mazowieckim plutonem Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej) na kierunku Nowa Dęba pod dowództwem kol. Wiktora Powiłajtisa realizująca zadania CORDON&SEARCH we współpracy z żołnierzami ukraińskimi.
- Taktyczne Centrum Operacyjne na poligonie w Nowej Dębie przy współpracy i wsparciu merytorycznym oficerów z Biura ds. Obrony Terytorialnej, za pomocą którego poprzez systemy łączności prowadzony był nadzór działania wszystkich kompanii na poszczególnych kierunkach.

W efekcie działań szkoleniowych 12.06.2016 r. na poligonie w Nowej Dębie Małopolska-Podkarpacka Kompania OT, wspólnie z LITPOLUKR BRIG, wzięła udział w pokazie operacji typu CORDON&SEARCH, który obserwowali m.in. Minister Obrony Narodowej, Dowódca Generalny RSZ RP oraz Dowódca Operacyjny RSZ RP.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierali nasze działania, tj. firmie MindMade z WB Group, która dostarczyła Platformę Integracji Komunikacji - integrator łączności, dzięki któremu z Nowej Dęby mogliśmy komunikować się zarówno z Orzyszem, jak i Białą Górą, firmie SECURCOM za użyczenie części środków łączności oraz organizację sieci, dziękujemy RT COM za udostępnienie sprzętu HYTERA, dziękujemy SPARTAN AST za zorganizowanie części drużyny transportowej, składającej się z samochodów terenowych, działających na terenie poligonu Nowa Dęba. W ramach pracy TOC wykorzystano oprogramowanie użyczone naszemu Stowarzyszeniu przez firmy BAE Systems, Esri oraz IBM, umożliwiające prezentację grafiki operacyjnej, jak również przetwarzanie informacji rozpoznawczych.

Dziękujemy wszystkim dowódcom i żołnierzom z pododdziałów SZ RP, z którymi mogliśmy współdziałać. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę żołnierzy 80. Brygady Powietrzno-Desantowej ze Lwowa. Doświadczenie, jakie uzyskaliśmy w ciągu tych kilkudziesięciu godzin jest dla nas nie do przecenienia. Specjalne podziękowania kierujemy do Dyrektora i Oficerów z Biura ds. Obrony Terytorialnej. Podziękowania i wyraz uznania przekazujemy także do wszystkich uczestników ćwiczenia z poszczególnych pododdziałów. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza wypowiedziane w TOC w Nowej Dębie, który na słowa Prezesa ObronaNarodowa.pl Grzegorza Matyasika dziękującego za możliwość udziału w ćwiczeniu ANAKONDA-16 członków organizacji proobronnych, przerwał i powiedział:

"Nie, proszę nie dziękować. To ja wam dziękuję, że tu jesteście"
- Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej


Jako podsumowanie naszego udziału w ćwiczeniu warto przytoczyć słowa Dowódcy Lubuskiej OT Jacka Klimanka:

"Jednym zdaniem. Przyjęto nas jak niewiadomą, współdziałano z nami jak z kolegami, żegnano jak przyjaciół."
- mł. chor. rez. Jacek Klimanek,
Dowódca Projektu Lekka Piechota Obrony Terytorialnej


Do zobaczenia na następnych ćwiczeniach!Zdjęcie w nagłówku newsa: http://mon.gov.pl/multimedia/foto/minister-macierewicz-na-poligonie-w-nowej-debie-e2016-06-12/1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg