Mroszczyk: Odbudowa OT umożliwi działanie wojskom operacyjnym i zapewni bezpieczeństwo ludności

10 maja 2014 Kordek

– Chodzi o to, by każdy człowiek bronił swojej ojcowizny – mówił w wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie Marek Mroszczyk, członek-założyciel Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl. Podkreślał jednocześnie, że obecne siły zbrojne nie są zdolne do prowadzenia skutecznej obrony terytorium. Oceniając krytycznie stan polskiego wojska, wspólnie z innymi członkami ON.pl prezentował założenia kampanii społecznej „Odbudujmy Armię Krajową!”.

W trakcie rozmowy z dziennikarzem Marek Mroszczyk przyznał, że inicjatorzy kampanii „Odbudujmy AK” krytycznie oceniają stan polskich sił zbrojnych i ich zdolności obronne. Zwrócił uwagę, że w ocenie sytuacji obecnej odnieść się należy do sytuacji w roku 1939, kiedy Polska miała bardzo dużą, ponad milionową armię, ale ta armia naszego kraju nie obroniła. Jak podkreślił, problemem było to , że były to tylko i wyłącznie wojska operacyjne przygotowane do manewrowania, można rzec w skrócie – do ataku.

„Te wojska nie miały zaplecza, nie miały jednostek które pozwoliłyby im swobodnie działać w przestrzeni operacyjnej (…). W chwili obecnej mamy 96 tys. żołnierzy, z czego to jest 46 tys. wojska w pododdziałach operacyjnych. Teren Polski, nasza powierzchnia jest mniejsza niż w 1939 r. natomiast 40 tys. na pewno nas nie obroni. To jest liczba która byłaby w stanie walczyć na terenie jednego powiatu” – powiedział Mroszczyk. Jednocześnie zaznaczył, że odbudowanie sił obrony terytorialnej zapewniłoby wojskom operacyjnym swobodę w przestrzeni operacyjnej, osłonę tyłów, osłonę własnych dowództw, osłonę infrastruktury krytycznej dla działania państwa.

Mroszczyk zwrócił także uwagę na fakt, że w czasie II wojny światowej dowódcy Armii Krajowej zauważyli potrzebę istnienia lokalnej samoobrony. – Daleko nie trzeba sięgać – na Wołyń. Tam gdzie były pododziały samoobrony, tam nie dochodziło do czystek etnicznych, do rzezi, które doskonale znamy z historii – podkreślał Mroszczyk.

Oprócz Marka Mroszczyka gośćmi Katolickiego Radia Podlasie byli również inni członkowie Stowarzyszenia ON.pl – sierż. Beata Noskowicz z Jednostki Strzeleckiej w Mińsku Mazowieckim i nauczyciel w klasie wojskowej oraz członkowie JS w Siedlcach – sierż. Karol Stefaniuk , druż. Monika Gieruk i sierż. Grzegorz Gieruk.

Całość rozmowy do przesłuchania tutaj: www.archiwum.radiopodlasie.pl/?p=24411